DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pokazał, jak zwalczył poskrzypkę liliową domowymi sposobami. Owad nie ma szans
Kamil Świętek
Kamil Świętek 25.05.2023 08:25

Pokazał, jak zwalczył poskrzypkę liliową domowymi sposobami. Owad nie ma szans

Zobacz jak pozbyć się szkodników, stosując naturalny oprysk!
canva/akchamczuk, kadr z filmu pochodzi z kanału Ogrodowe Pasje na YouTube

Insekty to notoryczny problem wszystkich ogrodników. Te potrafią zainfekować wiele roślin, a nawet zniszczyć uprawy. Na szczęście lekarstwem na ten problem są domowe opryski. Dziś pokażemy Ci, jak zrobić jeden z nich. On z pewnością wypłoszy poskrzypkę liliową z Twojego ogrodu.

Poskrzypka liliowa wyrządzi w ogrodzie wiele szkód

Poskrzypka liliowa to owad, który z pewnością nie wygląda groźnie. Wyglądem przypomina małego żuka. Nie należy jednak bagatelizować jego obecności na roślinach. Jako bliski kuzyn stonki ziemniaczanej jest równie żarłoczny i równie uciążliwy.

Poskrzypka liliowa najczęściej atakuje liście i pąki kwiatów różnych gatunków lilii. Atakuje także konwalię i szachownice. Ich żer zaczyna się już w kwietniu, a wielkość owadów dochodzi nawet do 8 milimetrów długości.

Owad ten jest szczególnie trudny do wytępienia. Pewien ogrodnik znalazł jednak na niego sposób. Zamiast chemicznych środków, wykorzystał ząbki i łupinki czosnku. Domowa gnojówka szybko poradziła sobie z żarłocznym owadem.

Tych warzyw nie sadź obok papryki. Zbiory nie będą udane Żaden chwast – to zioło jest bezcenne. Koi stres i nerwy

Jak zwalczać poskrzypię liliową? Wykonaj oprysk z czosnku

Chcąc zwalczyć poskrzypię liliową, zaleca się stosowanie oprysku. Jest to najskuteczniejsza metoda walki z insektami. Procedurę tę należy jednak wielokrotnie powtarzać, gdyż larwy tego owada wylęgają się w ziemi, a tam z pewnością nie rozprowadzisz preparatu tak dokładnie, jak na roślinie.

Na środki chemiczne wrażliwe są jedynie dorosłe osobniki. Pokryte specyficznym śluzem larwy mogą oprzeć się działaniu nawet najbardziej skutecznej chemii. Ta z pewnością nie uszkodzi również jaj złożonych przez insekta.

poskrzypka.jpg
canva/AL-TravelPicture

 

Jak przygotować domowy preparat?

Poskrzypkę liliową można zwalczać zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Pierwsza z metod polega na złapaniu owadów do słoika i wypuszczeniu ich daleko poza Twoim ogrodem. Druga metoda polega na wykonaniu oprysku z gnojówki na bazie czosnku bez jej rozcieńczania. 

Zaleca się ją stosować raz w tygodniu. Do przygotowania gnojówki z czosnku potrzebujesz 100 g rozgniecionych ząbków czosnku, 500 g łupinek z czosnku i 10 l wody. Wszystko przełóż do większego wiadra i odstaw do sfermentowania. 

Poskrzypka liliowa nie jest także odporna na środki stosowane na stonkę ziemniaczaną. Pamiętajcie, że zaatakowane liście dobrze jest oberwać i jeśli to możliwe usunąć. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ponownego ataku insektów, gdyż na liściach mogą pozostać żywe larwy.

Tagi: Owady Rośliny