Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Polacy nie wiedzą jak korzystać ze zmywarki. Ten popularny błąd niszczy ich urządzenia
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.11.2023 14:37

Polacy nie wiedzą jak korzystać ze zmywarki. Ten popularny błąd niszczy ich urządzenia

Zmywarka
Canva/Olena Ivanova's Images

Płukać, czy nie płukać – oto jest pytanie. Pytanie, przed którym stają posiadacze zmywarek. Czy wiecie, jak prawidłowo korzystać z tego urządzenia? Jeśli sądziliście, że cały proces zmywania odbędzie się niemalże bezobsługowo, jesteście w błędzie.

Mylą się również ci, którzy preferują mycie wstępne naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Jak w takim razie przygotować naczynia do włożenia ich do zmywarki? Które rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne? Kwestie te wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czy warto kupić zmywarkę?

Chociaż na rynku dostępne jest wiele modeli zmywarek, a przyszli konsumenci mogą wybierać w ich wielkości, jak i funkcjonalności, wciąż wielu z nas nie jest do nich przekonana. Z czego to wynika?

Mając świadomość, że kupujemy kolejny „mebel” do kuchni, który ponadto będzie zużywał wodę i prąd, zastanawiamy się, czy korzystanie ze zmywarki naprawdę ułatwi nam życie. W końcu, czy włączylibyśmy zmywarkę, w której znajdują się 2 talerze i jedna patelnia?

Zmywarki zdecydowanie nie są przeznaczone dla minimalistów. Jeśli nie lubicie korzystać z kilku zestawów sztućców, czy naczyń, będziecie wiecznie poirytowani, że wasz ulubiony kubek zalega w zmywarce. Miłośnikom spotkań towarzyskich z kolei zmywarka z pewnością ułatwi życie. W końcu komu chce się sprzątać po imprezie?

Zmywarka 2.jpg
Canva/taist, Getty Images Pro

Jak korzystać ze zmywarki?

Wiecie, że Polacy nie potrafią korzystać ze zmywarki? Dla wielu nacji wydaje się naturalne, że aby włożyć naczynia do urządzenia myjącego, należy uprzednio uprzątnąć z nich resztki jedzenia, ewentualnie opłukać sos.

Niestety wiele Polaków wciąż praktykuje bezzasadne mycie wstępne. O ile faktycznie, opłukanie kubka po kawie i usunięcie z niego fusów ma sens, gdyż te nie będą zapychać filtra zmywarki, o tyle mycie tłustych naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, kompletnie mija się z celem.

Zapomnijcie też o drugiej stronie barykady. Zmywarka nie jest przystosowana do usuwania resztek jedzenia. Jeśli włożycie do niej talerz z niedojedzonymi ziemniakami, momentalnie zapchacie filtr, a nawet istnieje ryzyko, że uszkodzicie urządzenie.

Jak używać zmywarki ekonomicznie?

Aby używać zmywarki ekonomicznie, dokładnie patrzcie, które naczynia mogą być myte automatycznie. Do zmywarek nie wkładamy na przykład patelni teflonowych. Ekonomię użytkowania zmywarki zwiększa także wkładanie sztućców do przeznaczonego koszyka, czy umieszczania kubków i misek dnem do góry.

Powstrzymujcie się od mycia czystych naczyń. Inteligentne zmywarki potraktują mokre i czyste kubki, za bardzo zanieczyszczone i zwiększą strumień wody i ilość chemii niezbędnej do umycia naczyń.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy wam nieco tematykę korzystania ze zmywarki. Jeśli popełnialiście opisywane błędy w waszych domach, wiecie już, czego nie robić.

Zmywarka 3.jpg
Canva/izusek, Getty Images Signature

Zobacz także: