Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Popularna roślina, która skrywa mroczny sekret. Niewielu wie, jak mocno szkodzi
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 25.05.2023 10:27

Popularna roślina, która skrywa mroczny sekret. Niewielu wie, jak mocno szkodzi

Nawłoć kanadyjska
canva/Elena Photo

Nawłoć kanadyjska niedługo zacznie intensywnie kwitnąć. Roślina jest piękna, ale też bardzo inwazyjna. Jeśli masz ją w swoim ogrodzie, natychmiast podejmij odpowiednie kroki, żeby się jej pozbyć. W przeciwnym razie przez długi czas będziesz walczyć ze skutkami jej obecności.

Nawłoć kanadyjska. Urokliwa, ale niebezpieczna roślina

Nawłoć kanadyjska jest rośliną, która licznie pojawia się w lasach, łąkach i na polanach w całej Polsce. Możemy spotkać ją nawet w swoich ogrodach. Nawłoć, mimo, że wygląda zjawiskowo i pięknie kwitnie, ma destrukcyjny wpływ na całe środowisko.

Jeśli zauważysz nawet najmniejsze pędy nawłoci kanadyjskiej, musisz się jej jak najszybciej pozbyć. Nie ma na nią skutecznych środków. Potrafi odrastać latami i szkodzić zarówno roślinom, jak i zwierzętom.

Specjaliści radzą, aby nawłoć kanadyjską wykopywać z całymi korzeniami i jak najczęściej przycinać. Wtedy jest szansa, że roślina w pewnym momencie przestanie rosnąć. Ziemia, na której rosła wymaga bardzo intensywnego nawożenia. Jest tak wyjałowiona, że nic na niej nie urośnie.

Pająki unikają tego jak ognia. Więcej nie wejdą do Twojego domu Aksamitki można cudownie wykorzystać w ogrodzie. Są nie tylko ozdobą

Nawłoć wyjaławia ziemię i niszczy sąsiednie rośliny

Nawłoć jest rośliną, która z pewnością zniszczy Twoją uprawę i zbiory. Rozrastając się, zabiera roślinom światło i miejsce na korzenie. Nawłoć powoduje także zmiany właściwości gleby. Obecność rośliny powoduje jej zakwaszenie, a także zwiększa ilość węgla i azotu.

W miejscu, w którym opanowała nawłoć kanadyjska, nie odnowi się żaden kwiat, krzew, a nawet drzewo. Roślina rozrasta się w błyskawicznym tempie i jest niezwykle trudna do całkowitego usunięta. Potrafi stale odrastać, mimo cyklicznego traktowania chemicznymi środkami.

Nawłoć kanadyjska.jpg
canva/y-studio

Wpływ nawłoci na ptaki, owady i człowieka

Nawłoć kanadyjska negatywnie wpływa nie tylko na stan gleby i roślin. Silnie rozrastające się pędy tworzą gęste łany, po których ptaki nie mogą wylądować, poruszać się i uwić gniazda. Ziemia, na której rośnie nawłoć jest dla nich mało atrakcyjna, ponieważ nie ma tam żadnych owadów, którymi ptaki się żywią.

Większość łąkowych owadów zapylających unika nawłoci. Na terenach, na których rośnie roślina nie zobaczymy między innymi motyli i pszczół. Nawłoć bardzo silnie pyli, co skutkuje z kolei występowaniem reakcji alergicznych, w tym kataru siennego. Jak widzisz, roślina wyrządza wyłącznie szkody, lepiej pozbądź się jej z ogrodu i sadu.

Tagi: Rośliny