Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Aksamitki można cudownie wykorzystać w ogrodzie. Są nie tylko ozdobą
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.05.2023 17:26

Aksamitki można cudownie wykorzystać w ogrodzie. Są nie tylko ozdobą

Poznaj różnorodne zastosowania aksamitek i wykorzystaj je w swoim ogrodzie!
Canva/tc397, Getty Images Signature

Aksamitki to znane i lubiane rośliny, które stanowią podstawę przydomowego ogrodu. Tymczasem kwiaty, które pozornie pełnia funkcję jedynie estetyczną mają znacznie więcej zastosowań. Zobacz jakie z nich przegotowaliśmy dla Ciebie.

Aksamitki – charakterystyka rośliny

Aksamitki to jedne z najbardziej popularnych przydomowych roślin. Stanowią idealną bazę jak i uzupełnienie kompozycji roślinnych. Co ciekawe, mają one więcej zastosowań niż myślisz, a dziś przedstawimy dla Ciebie kilka z nich.

Najpierw jednak parę słów o kwiatach. Aksamitki są roślinami sezonowymi, które dosyć obficie kwitną. Często całkowicie odmieniają wygląd ogrodu. Nie bez powodu uznawane są za najpopularniejsze kwiaty jednoroczne, zdobiące ogród od wiosny do późnej jesieni.

W Polsce najczęściej uprawia się odmianę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną. Każdy z tych gatunków posiada wiele odmian i kolorów, dzięki czemu możecie przebierać dosłownie w niezliczonej ilości kompozycji.
 

15 zł i po kleszczach. Wszystkie się przykleją Dawid Kubacki wyjawił, jak czuje się jego żona. Wróciła już do ich górskiej willi

Uprawa aksamitek – jak zrobić to poprawnie?

Aksamitka to roślina łatwa w uprawie. Zaleca się jej sadzenie w słonecznych miejscach, na żyznych, lekko wilgotnych glebach. Lubi ona także świeże powietrze, dlatego zamiast w mieszkaniu, lepiej posadzić ją na balkonie, czy w ogrodzie.

Aksamitki uprawia się głównie z rozsady, aczkolwiek po wiosennych przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja, można je sadzić bezpośrednio do gruntu. Aksamitki praktycznie w ogóle nie wymagają pielęgnacji, poza usuwaniem przekwitłych kwiatów. Czyżby był to kwiat idealny?

Jedyny insekt im zagrażający to przędziorki, ale jest to możliwe tylko wyjątkowo upalnymi latami. Jeśli gleba ciągle będzie dobrze nawilżona, wówczas w ogóle nie będziesz musiał przejmować się tym problemem.

Kwiat aksamitki.png
Canva/yands, Getty Images

Poznaj inne zastosowania aksamitek

Aksamitki poza walorami estetycznymi mają również inne zastosowania. Świeże liście aksamitki można także wykorzystać jako aromatyczne przyprawy, a same kwiaty mogą być żywą dekoracją sałatek, deserów i tortów. Nie polecamy ich jednak jeść.

Idealnie sprawdzają się także jako obwódki trawników i rabat, zatrzymując niekontrolowany rozrost tych roślin. Są także ochroną innych roślin przed chorobami i szkodnikami. Posadź je przy warzywach korzeniowych, a odstraszysz nimi nicienie. Aksamitki odstraszają także mszyce od róż, czy pomidorów, poprzez przywabianie bzygi (naturalnych wrogów mszyc).

Różnorodne właściwości aksamitki wykorzystywane są również w nawożeniu roślin. Od kwietnia można je wykorzystywać do przygotowania ekologicznych preparatów. Zalewając pół kilo kwiatów 5 litrami wody, tworzymy preparat odstraszający insekty i wzmacniający rośliny. Ten nadaje się do użycia po odstawieniu na 24 godziny.
 

Tagi: Kwiaty Ogród