Posiej je w 1 tygodniu czerwca. Każdy zapalony ogrodnik to wie
Każda roślina potrzebuje innego traktowania. Z naszą pomocą dobierzesz porę siewu odpowiednio do specyfiki danej rośliny. Zobacz, jakie z nich posiać w czerwcu i ciesz się dłużej pełną grządką warzyw.
Co siać w czerwcu?
Standardowe pytanie, które zadaje sobie wielu ogrodników. Twoje grządki zaczynają świecić pustkami, a sezon jeszcze w pełni? Nie martw się – nie musisz sadzić nieustannie późnych odmian warzyw.
Jak mawia klasyk: „Natura nie znosi pustki”. Jeśli wykopałeś już z ogrodu rzodkiewkę, sałatę, czy szpinak, pora zastanowić się co innego można posiać w ich miejsce. Nie chodzi nawet o usilne zwiększanie zapasów w Twojej spiżarni. Jeśli nie posiejesz nic w pustych miejscach, szybko wyrosną tam chwasty.
Pamiętaj, że przed posianiem nasion, zawsze należy upewnić się, czy dobraliśmy je właściwie.
Dlatego też zawsze czytaj instrukcje na opakowaniu z nasionami. Pozwoli Ci to uniknąć marnowania nasion.
Co siać w czerwcu? Przykłady warzyw
Czerwiec wciąż może być dobry miesiącem na sianie nowych warzyw. Niektóre odmiany buraków cukrowych, ogórków, kukurydzy, czy sałaty , wręcz ubóstwiają późniejsze miesiące siewu. Czerwiec sprzyja także roślinom kapustowatym takim jak: brokuł, kalarepa, kapusta biała, brukselka.
Pamiętaj, że późne sianie warzyw, to także późne ich zbiory. Przykładowo czarna rzodkiew posiana w czerwcu da plon dopiero na przełomie września i października. Dodatkowo późniejsze sianie nasion wymaga większej dbałości o glebę.
Jeśli planujesz czerwcowe siewy, zadbaj o żyzną i dobrze nawilżoną glebę. W tym celu zastosuj naturalne nawozy , o których wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu .
Czerwiec miesiącem ziół
W czerwcu warto zasiać niektóre zioła wykorzystywane w kuchni. Koperek i rzeżucha to główne z nich, które na pewno zdążą obrodzić do pierwszych przymrozków. Możesz także spróbować posiać kolendrę, jeśli tylko będziesz w stanie zapewnić jej wilgotną ziemię w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Jak widzisz, czerwiec wciąż sprzyja prowadzeniu nowych upraw. Warto wykorzystać dogodny czas na posadzenie dodatkowej ilości warzyw i ziół, by na dłużej cieszyć się swoimi własnymi produktami.