Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posmaruj drzewko, a mrówki i mszyce uciekną
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.02.2024 09:06

Posmaruj drzewko, a mrówki i mszyce uciekną

mrówki
YouTube / infouprawa

Owady w ogrodzie są bardzo pożyteczne, jednak nie wszystkie. Niektóre mogą szkodzić naszym rośliną. Tak jest między innymi z mrówkami, które mimo wszystko często uznajemy za nieszkodliwe.

Mrówki wbrew pozorom mogą realnie niszczyć nasze rośliny. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i pozwala buszować im po ogrodzie. Dlaczego mrówki są szkodliwe? Jak się ich pozbyć?

Jak mrówki mogą szkodzić roślinom?

Mrówki raczej nie mają miana szkodników. Jednak w rzeczywistości mogą niszczyć rośliny w nietypowy sposób. Przede wszystkim mogą podjadać owoce i niszczyć w jakim stopniu plony, jednak to nie ich jedyny grzech.

Mrówki nie tylko same mogą niszczyć rośliny, ale też robią, to zabijając biedronki i hodując mszyce. Wszystko dla produkowanej przez te szkodniki słodkiej spadzi, która dla mrówek jest wyjątkowo cenna.

W ogrodzie możemy zaobserwować często mrówki, które wędrują po drzewach. Często wybierają drzewka owocowe. Czy możemy pozbyć się tych szkodników? Tak, wystarczy zrobić jedną rzecz.

mrówki
YouTube / infouprawa

Jak pozbyć się mrówek?

Szczególnie niebezpieczne dla naszych roślin są mrówki, które wchodzą na drzewa i właśnie na nich zaczynają hodować mszyce. Jednak w prosty sposób możemy temu zapobiec, stosując specjalny lep.

Najlepszym sposobem na pozbycie się mrówek jest uniemożliwienie im wchodzenia na nasze drzewka. W tym celu możemy skorzystać z lepów na owady, które stosuje się bezpośrednio na korze. Jak z nich korzystać?

Jak stosować lep na mrówki?

Lep ma uniemożliwić mrówką wejście na drzewo. Możemy taki produkt dostać w sklepach. Na wysokości około 15 cm od ziemi dokładanie smarujemy cały pień drzewa. W ten sposób uniemożliwiamy szkodnikom wejście na drzewo.

Jedna warstwa lepu powinna przetrwać mniej więcej rok. W czasie pokrywania substancją chropowatych drzew musimy zwrócić uwagę, czy mrówki nie będą w stanie przejść szczelinami.

mrówki
YouTube / infouprawa

Zdjęcia pochodzą z kanału „infouprawa” na YouTube.

Zobacz także: