Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Posyp deskę solą i przejedź żelazkiem. Będzie lśniło jak nowe
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 04.12.2023 18:04

Posyp deskę solą i przejedź żelazkiem. Będzie lśniło jak nowe

żelazko
Canva /djedzura, Getty Images

Żelazko naprawdę nietrudno przypalić. Wystarczy w zły sposób dobrać temperaturę do prasowanego materiału. Brzydka plama zostanie na stopie urządzenia, a ubranie niestety będzie trzeba wyrzucić. Jednak czy żelazko można jeszcze uratować?

Niestety przypalone żelazko to spory problem. Wiele osób nie wie, co robić w takiej sytuacji. Na szczęście ciemnej plamy ze stopy możemy pozbyć się, sięgając po jeden produkt z kuchennej szafki.

Jak uniknąć przypalenia żelazka?

Brzydkich plam na stopie żelazka możemy uniknąć. Jednak w czasie prasowania musimy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim nie możemy zostawiać włączonego żelazka zbyt długo na prasowanym materiale.

W przypadku ubrań wykonanych z naturalnych włókien trudniej o nieestetyczne brązowe plamy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku materiałów syntetycznych. Z nimi trzeba bardziej uważać, żeby żelazko się nie przypaliło.

Jeśli na urządzeniu pojawią się brązowe i czarne plamy po przypaleniu, na szczęście jeszcze możemy je uratować. W takiej sytuacji wystarczy sięgnąć po sól, która większość z nas ma w kuchni.

żelazko
Canva / pixelshot

Jak uratować przypalone żelazko?

Przypalonych w czasie prasowania ubrań raczej nie da się uratować, ale urządzenie na szczęście nie jest do wyrzucenia. Jednak jak w prosty sposób wyczyścić brudną stopę żelazka?

Do wyczyszczenia żelazka możemy wykorzystać zwykłą sól kuchenną. Sól rozsypujemy na drewnianej desce kuchennej, a następnie nagrzewamy żelazko do maksymalnej temperatury.

Przejeżdżamy żelazkiem po soli kilka razy. Kiedy kryształki zaczną robić się brązowe, oznacza to, że urządzenie w prawidłowy sposób się czyści. Jednak zanim skorzystamy z tej metody, musimy pamiętać o jednej rzeczy.

Pamiętaj o tym, w czasie czyszczenia żelazka

Solą możemy wyczyścić tylko te urządzenia, które mają stalową stopkę. W innych przypadkach ten trik nie będzie skuteczny. Warto o tym wiedzieć, zanim sięgniemy po tę metodę.

Innym sposobem na brudne żelazko jest zastosowanie pasty z sody oczyszczonej i octu. Jednak tutaj ostrożność muszą zachować osoby, które mają żelazko ze stopą wykonaną z teflonu.

sól
Canva / kalhh, pixabay

Zobacz także: