Pranie zawsze robię w ten sposób. Tak oszczędzam na wodzie
Coraz wyższe rachunki sprawiają, że zaczynamy szukać oszczędności. Wiele urządzeń domowych może pobierać za dużo energii lub wody, kiedy źle ich używamy. Jak zaoszczędzić na wodzie zmieniając sposób, w jaki robimy pranie?
Kiedy robimy pranie w nieekonomiczny sposób, pralka nie tylko pobiera więcej wody, ale też zużywa więcej energii. Podobnie lodówka zużywa więcej prądu, jeśli w jej wnętrzu zaczyna gromadzić się szron. Tymczasem dosłownie kilka zmian wystarczy, aby nasze rachunki się zmniejszyły.
Jak zaoszczędzić na wodzie dbając o pralkę?
O pralkę, tak jak o inne urządzenia w domu, musimy odpowiednio zadbać. Przede wszystkim należy je regularnie czyścić. Dzięki temu nie będziemy wyjmować niedopranych ubrań, które trzeba puścić na dodatkowy program, przez co sporo zaoszczędzimy na wodzie.
Kolejną kwestią jest puszczanie zawsze pełnej pralki. Jeśli mamy tylko kilka brudnych ubrań, lepiej poczekać, aż w koszu na brudy zgromadzi się ich więcej. Zamiast dwóch mniejszych prań puścimy jedno większe, dzięki czemu zużyjemy mniej wody.
W miarę możliwości warto zrezygnować też z suszenia ubrań w suszarce bębnowej, która jest cichym pożeraczem prądu. Jeśli możemy, warto suszyć pranie na suszarce lub na świeżym powietrzu. Jak jeszcze zmniejszyć rachunki?
Dzięki temu pralka zużyje mniej prądu
Pralka nie tylko pobiera spore ilości wody, ale też zużywa energię elektryczną. Możemy coś z tym zrobić. Wystarczy odpowiednio ustawić programy, a nasze urządzenie przestanie pożerać prąd.
W miarę możliwości warto robić pranie w niższych temperaturach. Wiele procentów zaleca prać ciuchy w niewysokiej temperaturze, dzięki czemu pralka zużyje mniej prądu. Dodatkowo możemy puszczać urządzenie na program EKO.
Niezwykle ważne jest również odpowiednie dobranie detergentów. Często to właśnie nieprawidłowe środki lub ich złe dozowanie zwiększa nasze rachunki. Jak to jest możliwe i co robimy nie tak?
Pamiętaj o prawidłowym dobieraniu i dozowaniu detergentów
Zanim zdecydujemy się na środki do prania w sklepie, warto zastanowić się, jakie będą najlepsze. Proszek do prania czasem źle rozpuszcza się w czasie prania. Podobnie jest z kapsułkami. To naraża nas na dodatkowe koszty, ponieważ pralkę musimy puścić na płukanie.
Przed wybraniem detergentów warto sprawdzić sposób użycia i zalecenia producenta. Natomiast zanim wrzucimy kapsułkę, nasypiemy proszek lub wlejemy płyn, należy upewnić się, jakie są zalecenia, jeżeli chodzi o ich dozowanie.
Zobacz też:
- Prosty quiz o segregacji odpadów. Zobacz, czy dobrze segregujesz śmieci [QUIZ]
- Moja babcia zawsze dodawała 2 plasterki do gotujących się jajek. Patent oszczędza mnóstwo czasu
- Odkąd wkładam to do spłuczki, sporo oszczędzam. Woda już się nie marnuje