Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Prawdziwy, czy podrabiany? Rozpoznasz po jednym szczególe
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.11.2023 10:00

Prawdziwy, czy podrabiany? Rozpoznasz po jednym szczególe

Miód
Canva/LS9907; Canva/Allesandro Cristiano

Niezwykle zdrowy, ekologiczny i naturalny przysmak, za którym szaleją miliony. Dodawany do wypieków, napojów i domowych syropów. Miód to zdecydowanie nieodłączny produkt w kuchni wielu Polaków.

Jednakże miód miodowi nierówny. Wspomniane prozdrowotne właściwości wykazywać będzie tylko prawdziwy, naturalny produkt, a nie jego sztuczny zamiennik. Czy wiecie jak odróżnić prawdziwy miód od podrabianego?

Skąd bierze się podrabiany miód?

Ceny miodów w Polsce szaleją. Kwota 30 zł za litr już dawno odeszła w niepamięć. Obecnie za słoik trzeba zapłacić nawet 50 złotych w zależności od regionu kraju. Producenci oczywiście widzą sytuację rynkową, co rodzi ogromną konkurencję i pole dla nieuczciwych sprzedawców.

Jak wiadomo, od ceny miodu zależy zainteresowanie nim. Wyobrażacie sobie, jak chodliwym towarem byłby obecnie miód w cenie 20 zł/l? Sytuację tę wykorzystują nieuczciwi handlarze, którzy ponad jakość wyrobów, stawiają własny zysk.

Sztuczne miody na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od prawdziwych. Problem polega na tym, że produkowane są one z syropu ziemniaczanego, który w wyniku podgrzewania rozkładany jest na cukry proste. Wystarczy dodać do niego aromaty i barwniki, by stworzyć syntetyczny quasi odpowiednik miodu.

Miód 2.jpg
Canva/Yuliia  Bas, Pexels

Jak rozpoznać podrabiany miód?

Syntetyczny miód, chociaż w smaku i zapachu dalej może wydawać się pełnowartościowym produktem, pozbawiony jest jakichkolwiek wartości leczniczych. Miodopodobne przetwory wytwarzane są także przez pszczoły. Wystarczy, że pszczelarze zaczną dokarmiać pszczoły cukrem, by stworzyć niskojakościowy miód.

Na szczęście test na prawdziwość miodu można wykonać nawet w sklepie. Wystarczy odwrócić słoik do góry dnem i obserwować jego zawartość. Prawdziwy miód powinien spływać po ściankach powoli w dół. Sztuczny odpowiednik będzie kapał jak woda z niedokręconego kranu.

Jeśli jednak macie w domu miód niewiadomego pochodzenia, zróbcie test zapałki. Wystarczy zanurzyć ją w miodzie, a następnie wyjąć ją i podpalić. Naturalny miód da iskrę przy próbie jego podpalenia.

Co powinno wzbudzić waszą wątpliwość?

Waszą wątpliwość co do jakości produktu powinna wzbudzić jego zbyt niska cena. Jeśli widzicie na półkach sklepowych miody o 50% tańsze od innych, możecie mieć 99% pewności, że są to produkty miodopodobne.

Jeśli macie możliwość, kupujcie miody wyłącznie z zaufanych pasiek. Tylko to da wam gwarancję zakupu najwyższej jakości produktu. Przy okazji wspomożecie tym samym mikro przedsiębiorstwa, przyczyniając się do rozwoju niszowej kultury pszczelarskiej.

Miód 3.jpg
Canva/Zakharova_Natalia, Getty Images Pro

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10