Przelana sansewieria w mig odżyje. Cudowny nawóz przyspieszy jej wzrost
Sansewieria jest popularną rośliną doniczkową. Znana jest ze swojej wytrzymałości. Pochodzi z Afryki i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Jednak co robić, kiedy ją przelejemy?
Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, jest nadmierne podlewanie sansewierii. Roślina w liściach magazynuje wodę i nie wymaga częstego podlewania. Jak uratować ten kwiatek doniczkowy?
Pierwsze sygnał przelania sansewierii
Sansewieria jest rośliną tropikalną z rodziny agaw. Ma charakterystyczne, mięsiste liście, w których gromadzi wodę. Wybieramy ją naprawdę często, ponieważ nie ma dużych wymagań. W sezonie letnim wystarczy podlać ją raz na dwa tygodnie.
Kiedy przychodzą chłodniejsze miesiące, możemy jeszcze ograniczyć podlewanie. W tym czasie roślinę wystarczy nawodnić raz na 3-4 tygodnie. Jednak co zrobić, kiedy przelaliśmy rośliną?
O przelaniu sansewierii mogą świadczyć usychające końcówki liści oraz stopniowe żółkniecie i usychanie całych liści. Na szczęście możemy roślinę jeszcze uratować. Wystarczy zastosować odpowiedni nawóz.
Prosty nawóz, który uratuje sansewierie
Jeśli zauważymy, że liście rośliny zaczynają żółknąć i usychać, musimy na jakiś czas całkowicie przestać nawadniać roślinę. Ziemia w doniczce sansewierii musi dobrze przeschnąć.
Następnie możemy zabrać się za zasilenie i wsparcie rośliny. W tym celu warto zastosować prosty nawóz. Będą nam potrzebne rozdrobnione skorupki jajek. Mieszamy je z wierzchnią warstwą ziemi.
Składniki odżywcze będą stopniowo rozpuszczać się i pomogą roślinie odzyskać dawną formę. Jeśli potrzebujemy natychmiastowego działania, możemy tę mieszankę dla sansewierii trochę zmodyfikować.
Nawóz, który postawi sansewierie na nogi
Jeśli chcemy szybko odżywić sansewierie, możemy rozdrobnione skorupki zalać wodą i odstawić na 2 godziny. Po tym czasie składniki odżywcze uwolnią się do wody. Mieszankę przecedzamy i nasz nawóz jest gotowy.
Przygotowanym preparatem podlewamy sansewierie. Składniki odżywcze zawarte w wodzie sprawią, że roślina już niedługo odżyje.
Zobacz też:
- Wszyscy rozpoznają Bohuna, ale nikt nie zdobędzie 10/10
- Prędko pozbądź się ich z domu. Badania pokazują, że przez nie możesz się źle czuć
- Te kwiaty przyciągają polskie kolibry. Przygarnij je do swego jesiennego ogrodu