Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wdzierają się do mieszkań i niszczą nasze zapasy. To prawdziwa jesienna plaga
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.09.2023 18:34

Wdzierają się do mieszkań i niszczą nasze zapasy. To prawdziwa jesienna plaga

Karaluchy
Canva/arto_canon, Getty Images

Karaluchy to ten rodzaj domowych insektów, który u wielu osób wywołuje obrzydzenie i strach. Trzeba przyznać, są to niepożądani goście w domu, którzy swoim rozmiarem i odpornością na środki owadobójcze mogą wzbudzać niepokój domowników.

Karaluchy to insekty występujące na całym świecie. Niestety przenoszą one wirusy, bakterie i grzyby. Jeśli zauważycie je w swoim domu, natychmiast reagujcie. W tym artykule powiemy Wam co zrobić, aby karaluchy omijały Wasz dom szerokim łukiem.

Karaluchy i trud życia z nimi

Czy wiecie, że karaluchy mogą żyć w Waszym domu, a Wy nawet nie będziecie mieli o tym pojęcia? Są to insekty, które doskonale potrafią schować się przed człowiekiem. Ukrywają się one w trudnodostępnych miejscach takich jak szczeliny podłóg, czy dziury w ścianach.

Często dostają się do naszych domów przez wentylację, czy drzwi i okna. Właściwie nie sposób się przed nimi uchronić, jeśli nie znacie charakterystyki żerowania tych nietypowych stworzeń. Musicie wiedzieć, że karaluchy to gatunek insektów, które szybko się rozmnażają.

Jeśli zaatakują one dom Waszych sąsiadów, możecie być pewni, że niedługo dotrą one i do Waszego domu. Pojawienie się karaluchów w domu to poważny kłopot. Mogą one zagrozić Waszym zapasom. Na szczęście istnieje sposób, aby się przed nimi obronić.

Karaluchy.jpg
Canva/bee32, Getty Images

Jak ochronić swój dom przed karaluchami?

W jaki sposób można ochronić swój dom przed karaluchami? Najprościej jest to zrobić poprzez prewencję. Jeśli systematycznie sprzątacie swój dom, nie zostawiacie resztek jedzenia w kuchni i regularnie wyrzucacie śmieci, karaluchy będą miały utrudnione zadanie w znalezieniu pożywienia.

Zauważcie, że karaluchy rzadko kiedy występują w czystych pomieszczeniach. Kojarzą się one głównie z brudem. Analogicznie, dbając o czystość wnętrz, fundujemy sobie spokój od tych paskudnych insektów.

Warto także zadbać o szczelność drzwi i okien. Działanie to znacząco utrudni karaluchom możliwość dostania się do wnętrza Waszego domu. Zadbajcie także o szczelność instalacji wodnej. Niska wilgotność nie sprzyja żerowaniu karaluchów, czego nie można powiedzieć o podmokłych, wilgotnych środowiskach.

Czy karaluchy mogą ugryźć człowieka?

Panuje mit, że karaluchy mogą atakować ludzi. Tu uspokajamy. Chociaż mają one szczęki, służą one wyłącznie do rozdrabniania pokarmów. 

Czy karaluchy są groźne dla człowieka? Raczej nie. Atakują one tylko w ekstremalnych stadiach głodu albo zagrożenia. Są to tak marginalne przypadki, że nie ma powodów do obaw.

Jeśli z jakichkolwiek względów karaluchy zaatakowały Wasz dom, warto zadzwonić po specjalistów. Tylko profesjonalna interwencja specjalistów gwarantuje Wam pewność, że karaluchy zostały wytępione z Waszego domu. Czyż nie lepiej zadbać o profilaktykę, niż ryzykować inwazję tych insektów?

Karaluchy w domu.jpg
Canva/Anan Kaewkhammul's Images