Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Przetrzyj nasączoną ścierką i posyp po zlewie. Zabrudzenia przestaną istnieć
Paulina Korzec
Paulina Korzec 30.05.2024 06:00

Przetrzyj nasączoną ścierką i posyp po zlewie. Zabrudzenia przestaną istnieć

Zlew
Fot. Canva Pro/PavelRodimov

Zlew to miejsce, które w kuchni jest wyjątkowo intensywnie eksploatowane, przez co szybko się brudzi. Praktycznie nieprzerwany kontakt z wodą, jedzeniem i środkami chemicznymi nie wpływa korzystnie na jego wygląd i stan.

Istnieją jednak proste triki, dzięki którym przywrócimy zlewozmywakowi dawną świetność. Skorzystaj z domowych sposobów i zadbaj o swój zlew.

Nie zaniedbuj zlewu

W zlewie myjemy surowe warzywa i owoce, płuczemy i myjemy naczynia oraz sztućce. Resztki jedzenia, które osadzają się w zlewie, stanowią pożywkę dla bakterii, a kwasy i chemikalia negatywnie wpływają na materiał, z którego wykonany jest zlewozmywak.

Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od tego, z czego zrobiony jest zlew, powinniśmy pielęgnować go innymi środkami. Niezależnie jednak od tego, czy mamy zlew kamienny, czy stalowy, przestrzegajmy uniwersalnych zasad czyszczenia tego elementu wyposażenia.

Przede wszystkim nie należy mocno szorować powierzchni zlewu, używając do tego np. popularnych druciaków, które powodują mikrouszkodzenia i mogą rysować powierzchnie. Po drugie, unikajmy korzystania ze żrących środków chemicznych.

Zlew
Fot. Canva/Larisa Stefanuyk

Czym czyścić zlew?

W sklepach dostępne są różnego rodzaju preparaty przeznaczone do czyszczenia zlewozmywaków, ale możemy w tym celu wykorzystać także domowe sposoby i środki, które zawsze mamy pod ręką.

Najpierw należy usunąć większe zabrudzenia. Tak przygotowany zlew przecieramy ściereczką nasączoną octem, który wykazuje działanie dezynfekujące. Pokryty octem zlew posypujemy następnie solą. Całość zostawiamy, by mikstura zadziałała, a po kilku minutach zlewozmywak dokładnie czyścimy gąbką.

Jeśli na zlewie widoczny jest osad kamienny, do jego usunięcia można wykorzystać sok wyciśnięty z cytryny. Warto pamiętać, że czyszczenie zlewu to nie koniec jego pielęgnacji!

Nie zapomnij o impregnacji

Po dokładnym wyczyszczeniu zlewu warto go jeszcze zaimpregnować. Zabezpieczając zlewozmywak, zwiększamy jego odporność na uszkodzenia i ograniczamy osadzanie się zanieczyszczeń oraz wnikanie ich w powierzchnię zlewu.

Aby zaimpregnować zlew - czy to z kamienia, np. granitu, czy też ze stali nierdzewnej - możemy posłużyć się zwykłym tłuszczem jadalnym, np. olejem roślinnym, który delikatnie wcieramy w powierzchnię. Zabieg konserwacji warto wykonać po każdym czyszczeniu zlewu.

Zlew
Fot. Canva/PavelRodimov

Zobacz także: