Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Biegają po łazience i nie tylko. Działaj prędko, tylko tak je usuniesz
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.05.2024 14:49

Biegają po łazience i nie tylko. Działaj prędko, tylko tak je usuniesz

Rybik cukrowy
Fot. YouTube/Animal Fact Files

Warunki panujące w mieszkaniach są przyjazne nie tylko dla domowników, ale także dla wielu insektów. Z wieloma żyjemy na co dzień, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Niektóre z nich, jak pająki, potrafią być pożyteczne, innych - np. moli, muszek czy karaluchów - chcemy natychmiast się pozbyć.

Do nieproszonych gości w naszych domach należą także rybiki cukrowe, które choć wyglądają niepozornie, potrafią dać się we znaki. Co warto o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć?

Rybiki to plaga w łeziankach

Rybiki cukrowe to drobne owady o długości wynoszącej od kilku milimetrów do ok. centymetra oraz o srebrnej barwie. Ich cechą charakterystyczną są czułki i “wąsy”. Insekty te nie są groźne dla ludzi - nie gryzą, ani nie przenoszą chorób.

Nie oznacza to jednak, że są mile widziane w naszych domach. Żywią się - jak sama nazwa wskazuje - cukrami, czyli węglowodanami, które znajdują zarówno w pozostawionych przez nas resztach pożywienia, jak i w celulozie zawartej w drewnie i papierze. Ich “ofiarami” padają niekiedy meble oraz książki.

Rybiki szybko się namnażają, a ich rosnąca populacja i wzmożona aktywność nie są pożądane w miejscach, w których przebywamy na co dzień.

Rybiki
Fot. Canva/eleonimages

Inwazja rybików w domu

Owady te najczęściej znajdujemy w łazience, niekiedy rozprzestrzeniają się także na inne części domu, np. kuchnię czy pomieszczenia gospodarcze. Miejsca te zapewniają bowiem rybikom idealne warunki do życia.

Insekty te najlepiej czują się w pomieszczaniach, w których jest ciepło, wilgotno i ciemno, dlatego łazienka to dla nich istny raj. Jeśli jednak znajdą pokarm w innych pokojach, w których poziom temperatury i wilgotności również będzie wysoki, chętnie się tam osiedlą.

Jak pozbyć się rybików z domu?

Aby skutecznie pozbyć się tych uciążliwych insektów w domu, należy stworzyć im jak najmniej przyjazne warunki. Jak to zrobić? Po pierwsze trzeba obniżyć poziom wilgoci i temperatury w domu. Częste wietrzenie osuszy pomieszczenia i będzie w nich także nieco chłodniej.

Druga kwestia to dokładne sprzątanie i odkurzanie pomieszczeń, z których musimy pozbyć się wszystkich resztek żywności np. w postaci okruszków. Produkty spożywcze zawsze przechowujmy w szczelnych opakowaniach.

Rybiki nie lubią też ostrych zapachów - odstraszy je cynamon, szałwia, lawenda czy rozmaryn. Czyste, przewietrzone i pachnące mieszkanie szybko stanie się mniej atrakcyjne dla tych uciążliwych szkodników.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Animal Fact Files na YouTube.

Zobacz także: