Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Przez miesiąc nie zapłacisz za prąd. Sprawdź, czy spełniasz warunki
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 13.09.2023 13:11

Przez miesiąc nie zapłacisz za prąd. Sprawdź, czy spełniasz warunki

prąd
Canva / Pawel_B, Getty Images; Andranik Hakobyan, Getty Images

Mamy nowelizację rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Przepisy mają ochronić gospodarstwa domowe przed wysokimi rachunkami za prąd.

Przepisy nakładają na dostawców energii jasne przekazywanie zmian taryfowych. Dodatkowo będzie premiowane oszczędzanie energii. Czy to prawda, że przez miesiąc nie zapłacimy za prąd? Niżej wyjaśniamy.

Prąd za darmo przez miesiąc. Czy to możliwe?

Nowelizacja ustawy ma na celu premiowanie osób, które starają się oszczędzać prąd. Ma być też wsparciem dla gospodarstw domowych w czasie wciąż rosnących cen energii elektrycznej. 

Rozliczenie roczne ma zostać zmniejszone o równowartość przeciętnego miesięcznego rachunku za prąd. Kwota odliczona od rocznego rozliczenia wyniesie 125,34 zł. Jednak nie każdy może liczyć na upust.

Premia w postaci miesięcznego rachunku za prąd obowiązuje, jeśli spełnimy kilka warunków. Co trzeba zrobić, żeby załapać się na upust? W dalszej części artykułu wyjaśniamy.

prąd
Canva / Proxima Studio

Co zrobić, żeby skorzystać z upustu?

Osoby, które chcą załapać się na upust, muszą spełnić jeden z 6 warunków. Przede wszystkim energia zużyta w 3 następujących po sobie miesięcy w 3 pierwszych kwartałach 2023 roku musi być poniżej 95% zużycia w stosunku do tej zużycia w roku poprzednim.

Kolejnym warunkiem jest potwierdzenie danych u dostawcy energii. Następną opcją jest wyrażenie zgody na przesyłanie korespondencji przez dostawcę prądu drogą elektroniczną.

Dodatkowo do upustu mogą być uprawnione osoby, które wyrażą zgodę na przekazywanie informacji o usługach i produktach. Co jeszcze możemy zrobić, żeby otrzymać upust? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Jak jeszcze otrzymać upust na prąd?

Upust w postaci miesięcznej opłaty za prąd, mogą otrzymać też prosumentem energii odnawialnej. Inną opcją jest jeszcze złożenie oświadczenia o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Możliwości jest sporo. Wiele osób może liczyć na upust. Nadal dużo gospodarstw domowych nie zdecydowało się na rozliczenie drogą elektroniczną. Teraz warto z tego skorzystać. 

Projekt bez nazwy (1).jpg
Canva / manfeiyang, Getty Images