DomekIOgrodek.pl

canva/Изображения пользователя Hanna

Przez ten błąd liście monstery żółkną i więdną. Bardzo łatwo go nieświadomie popełnić

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

Żółte liście monstery to częsty problem, z jakim borykają się miłośnicy roślin doniczkowych. Nie jest ona jednak tak wymagająca, jakby się wydawało, niemniej dochodzi do sytuacji, kiedy potrzeba poświęcić jej więcej uwagi i zastosować odpowiednie środki pielęgnacyjne. Kto wie, może Wasza monstera wymaga zmiany otoczenia, albo zbyt często ją podlewacie? Przeczytajcie ten artykuł i przekonajcie się sami, czemu liście Waszej monstery zaczynają żółknąć.

Dlaczego liście monstery żółkną?

Monstera traci swój zielony kolor z wielu powodów. Zacznijmy od tego, że roślina ta zdecydowanie woli światło słoneczne, które jest rozproszone. Dlatego nie powinno się ustawiać jej na parapetach czy blisko okien i narażać ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. I zdecydowanie nie stawiamy jej przy ciepłym grzejniku.

Roślina ta, mimo swoich rozmiarów nie lubi częstego i obfitego podlewania i to jest głównym powodem żółknięcia jej liści. Wystarczy, że w lecie zrobimy to raz na tydzień, zimą dwa razy w tygodniu. Nie zostawiamy wody w doniczce ani na podstawce, gdyż możemy doprowadzić do gnicia korzeni.

Pani Sylwia z dziećmi

Dowbor zrobiła u niej remont. Pani Sylwia zdradziła kulisy programu, „jeden moment wycięli”

CZYTAJ DALEJ

Przelanie monstery może doprowadzić do pojawienia się grzyba

Problem przelewania monstery może nie tylko skutkować pojawieniem się żółtych liści, ale może doprowadzić do choroby grzybicznej. W takim wypadku liście monstery zaczną pokrywać się brązowymi plamami o żółtych obwódkach. Zaczną one zasychać, co nie dodaje uroku roślinie. Z początku małe, ledwo widoczne szybko się rozprzestrzeniają i niszczą monsterę. 

Jeśli do tego dojdzie, musimy jak najszybciej, ale delikatnie usunąć zarażone liście rośliny. Tym sposobem zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się choroby. Dodatkowo należy roślinę odizolować od tych zdrowych, aby grzyb nie przeniósł się dalej. Zaprzestajemy zraszać liście monstery, a jeśli gleba jest mocno przelane, należy nasz błąd naprawić. Wymieniamy je całkowicie, dodajemy drenaż i zmieniamy na takie, które jest dobrze przepuszczalne. Warto pamiętać, aby doniczka posiadała otwory odpływowe.

Zadbaj o korzenie monstery, jeśli ją przelejesz

Jeśli zdarzy nam się przelać monsterę, ale roślina wygląda na zdrową, to również należy ją jak najszybciej przesadzić. Dlaczego? Ponieważ, uszkodzenia mogą nie być widoczne na wierzchu, lecz w środku. 

Po ostrożnym wyjęciu monstery ze starego podłoża należy bardzo dokładnie obejrzeć jej korzenie. Wszystkie, które zaczną podchodzić grzybem lub pleśnią, należy natychmiast usunąć. Takie miejsca posypujemy aktywnym węglem, co pomoże ograniczyć rozwój grzyba, czy pleśni, patogenów oraz szkodników glebowych np. nicieni. 

Skrobia ziemniaczana

Gospodynie kupują skrobię kartonami. Powody odbierają dech

CZYTAJ DALEJ
Biedronka i niszczone pudełka

Podniósł pudełko w Biedronce i od razu chwycił za kamerę. Widok odbiera apetyt

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Ogród

Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy
Czytaj więcej >

Ogród

Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Czytaj więcej >

Ogród

Najlepsze miejsce dla aksamitki na balkonie. Będzie uginać się od kwiatów
Czytaj więcej >

Ogród

Genialny trik na wysiewanie marchewki bez przerzedzania. Rośnie jak na drożdżach
Czytaj więcej >

Ogród

Ogrodnicy robią to z lawendą w ostatnim tygodniu marca. Kwitnie bez opamiętania
Czytaj więcej >

Ogród

Posiej buraki obok tych roślin. To sekret plonów nie z tej ziemi
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]