DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przygotuj róże do zimy. Kluczowy jest termin i technika, inaczej twoja praca pójdzie na marne
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.09.2023 08:48

Przygotuj róże do zimy. Kluczowy jest termin i technika, inaczej twoja praca pójdzie na marne

jak przygotować róże do zimy?
canva/JackF, canva/Helioz z Pixabay

Róże są niezwykłą ozdobą w ogrodzie. Jednak przed nadejściem zimy potrzebują specjalnej opieki. Kwiaty musimy przygotować na zimę. Inaczej nie przetrwają chłodniejszej części roku. Jak to zrobić?

Październik zapowiada się piękny, ale to nie oznacza, że temperatura nadal będzie tak wysoka, jak we wrześniu. Róże na zimę musimy przygotować, zanim ziemia zacznie zamrażać. Podpowiemy kiedy się za to zabrać i jak to zrobić.

Kiedy zacząć przygotowywać róże na zimę?

Jeśli nadal nawozisz róże, to natychmiast przestań. Ostatnie nawożenie powinno się przeprowadzać pod koniec lata. Teraz kwiaty powinny przestać rosnąć. Muszą powoli przejść w stan hibernacji.

Najważniejszym zabiegiem przed zimą jest zabezpieczenie bryły korzeniowej przed zmianami temperatur. Przed mrozem korzenie może ochronić warstwa śniegu, jednak coraz częściej jej brakuje.

Kiedy śniegu brakuje, musimy sami zabezpieczyć korzenie róży. Jedną z najprostszych i najpopularniejszych metod jest kopczykowanie. Jak zabezpieczyć kwiaty w ten sposób? To naprawdę proste.

jak przygotować róże do zimy?
Canva / franswillemblok, Getty Images

Tak ochronisz korzenie róży przed zimnem

Kopczykowanie to naprawdę prosta metoda. Polega na usypaniu kopca z luźnej ziemi na wysokość kilku centymetrów wokół  róży. Jednak nie należy wykopywać ziemi obok rośliny. Możemy skorzystać z kupnej mieszanki lub wykorzystać gałęzie roślin iglastych.

Inną możliwością zabezpieczenia róży przed mrozem jest druciany walec. Ustawiamy go na kwiatach i dokładnie przysypujemy suchymi liśćmi, słomą lub korą. W tym przypadku możemy też wykorzystać siatkę z odzysku.

Druciany walce doskonale ochroni róże przed mrozem, ale też wiatrem i wysuszenie przez słońce. Największym wyzwaniem dla ogrodników zdecydowanie jest róża pnąca. W jaki sposób ją zabezpieczyć?

Jak zabezpieczyć róże pnącą na zimę?

Róże pnącą najlepiej odplątać z podpory i usypać kopczyk. Jeśli nasza roślina jest młoda, możemy spróbować podjąć się tego wyzwania. Przy starszych okazach to nie takie proste. Wtedy musimy poszukać innego rozwiązania na zabezpieczenie rośliny na zimę.

Jeśli nasza róża jest starsza i nie możemy jej rozplatać najlepiej zabezpieczyć ją growłókniną. Dzięki temu spokojnie przezimują, a my nie będziemy musieli walczyć z ich rozplątywaniem. 

wrzosy (6).jpg
Canva / salahudin, Getty Images

Zobacz też: