Przytnij ją zimą. To gwarancja bogatych zbiorów w nadchodzącym sezonie
Każdy ogrodnik o tym marzy – zdrowe, piękne śliwy, które rok rocznie obsypują ogrodników bogatym plonem. Chociaż życie to nie bajka, można uznać, że istnieje w nim pewna doza magii. Przynajmniej tak możemy określić patent, który mamy Wam do zaprezentowania.
Metoda, o której chcemy opowiedzieć Wam w niniejszym artykule, nazywa się zimowym cięciem śliwy. Możecie nie uwierzyć, ale to właśnie dzięki niej Wasze śliwy obrodzą jak nigdy dotąd. Zobaczcie, jak wprowadzić ją w życie.
Dlaczego zimowe cięcie śliwy jest tak istotne?
Zimowe cięcie śliwy to stosunkowo nowy trend w ogrodnictwie. Wielu sadowników twierdzi, że takie działanie może powodować uszkodzenie roślin, ale nic bardziej mylnego.
Okazuje się bowiem, że zimowe cięcie śliwy to odpowiedź na potrzeby drzew. Te potrzebują radykalnego, aczkolwiek przemyślanego przycięcia zimą. Pozwala to na ochronę ich przed chorobami, chociaż pozornie wydaje się, że narażamy je na liczne komplikacje zdrowotne.
Kiedy wykonać zimowe cięcie śliwy?
Zimowe cięcie śliwy najlepiej wykonać między styczniem a marcem w przypadku odmian dojrzewających późno, takich jak: Amers, Anna Spath, Empress, Elena, Presenta, President, Valor, Węgierka zwykła.
Aby dobrze wykonać cięcie, pamiętajcie o tym, że kluczowe jest tutaj ścięcie zbyt gęstych gałęzi, które kierują się do środka korony i nachodzą na siebie. Warto usunąć wszystkie uszkodzone, przemarznięte i schorowane odnogi, które mogą zaburzyć rozwój drzewa.
W jaki sposób przeprowadzić zimowe cięcie śliwy?
Schemat zimowego cięcia śliwy jest stosunkowo prosty. Zaczynamy od ścinania górnych partii gałęzi w taki sposób, aby zmniejszyć wysokość drzewa o około 1,5 metra. Dalej wycinamy 2-3 gałęzi ze środka tak, aby drzewo stało się nieco mnie zbite.
Końcowy etap prac to skrupulatne posmarowanie maścią ogrodniczą każdej uciętej gałęzi tak, aby drzewo nie padło ofiarom przymrozków, czy chorób.
Jak widzicie, zimowe cięcie śliwy nie różni się wiele od przycinania drzew w innym terminie, a może zdziałać prawdziwe cuda. Gorąco polecamy wypróbować ten patent w mroźne, zimowe wieczory.
ZOBACZ TAKŻE:
- Zrobiłam duży błąd rok temu, teraz moje drzewa nie dają żadnych owoców. Tego się wystrzegaj
- Zieleń pod kontrolą, czyli akumulatorowe nożyce 2 w 1 do trawy, krzewów i żywopłotów
- Nożyce do żywopłotu – jakie będą najlepsze?