Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rabusie korzystają z nowej metody. Tak oznaczają mieszkania do włamu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 27.05.2023 09:15

Rabusie korzystają z nowej metody. Tak oznaczają mieszkania do włamu

Poznaj metody pracy włamywaczy i ochroń swoje mieszkanie!
Canva/Rafael Classen rcphotostock.com, Pexels

Mamy nadzieje, że nigdy tego nie doświadczyłeś. Zniszczony zamek, wyłamane drzwi i zrujnowane mieszkanie. Tak, to włamywacze. Jeśli chcesz się przed nimi chronić, poznaj ich metody i zabezpiecz swoje mieszkanie.

Jak złodzieje oznaczają mieszkania?

Złodzieje na przestrzeni lat udoskonalili swoje metody. Nie inaczej ma to miejsce z włamywaczami. Nie mniej jednak stara dobra obserwacja dalej jest na topie. Zobacz, czy Twoje mieszkanie nie zostało oznakowane.

Interesujący patent wymyślili włamywacze z Wysp Brytyjskich. Aby sprawdzić, czy mieszkanie jest puste, włamywacze przyklejają na zamek taśmę klejącą. Logiczne jest, że jeśli nie zostaje ona odklejona przez kilka dni, prawdopodobnie w mieszkaniu nikt nie mieszka.

Pojawia się pytanie, co w przypadku, gdy wyjedziecie na kilka dni? Warto poinformować o tym sąsiadów. Włamywacze mają instynkt samozachowawczy. Nie będą napadać na mieszkania, jeśli właściciel może być wewnątrz.
 

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony

Jak uchronić się przed włamaniem?

Chociaż współczesne systemy antywłamaniowe są coraz to bardziej zaawansowane, stare sposoby okazują się najlepsze. Czujka wywołująca alarm przy otwarciu drzwi, czy nawet szczekania psa, skutecznie odstrasza włamywaczy.

Jeśli nie masz tego typu środków, możesz równie dobrze zostawić włączoną muzykę w mieszkaniu, albo puścić z głośnika dźwięki symulujące codzienne życie. Im większy gwar w mieszkaniu, tym lepiej. Ciężko niepostrzeżenie włamać się do domu podczas imprezy.
 

Montaż zamka.png
Canva/valentynsemenov

Sytuacja jest poważna

Co roku w kraju rośnie liczba włamań. Tylko w 2020 roku zanotowano ponad 72 tysiące zdarzeń, a w kolejnych latach zauważano tendencję wzrostową. Pamiętaj, że wspomniane oznaczenia to jedynie przykłady.

Jeśli zauważysz na swoich drzwiach znaki z kredy, proszek przy drzwiach, czy monety na wycieraczce – reaguj. Uważaj także na głuche telefony. Staraj się odbierać domofony. Jest to kolejny sposób włamywaczy na sprawdzenie, czy w mieszkaniu ktoś mieszka.

Miej się na baczności także przy wizycie nietypowych gości. Jeśli nietypowa wizyta hydraulika albo przedstawicieli handlowych, którzy krzątają się po mieszkaniu, budzi Twoje podejrzenia, natychmiast dzwoń po policję. Pamiętaj również, by zawsze wylegitymować nietypowych gości.
 

Tagi: Dom