Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Raz w miesiącu podlewam zamiokulkasa odżywką prosto z kuchni. Kwiat co chwilę wypuszcza nowe liście
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.07.2023 09:34

Raz w miesiącu podlewam zamiokulkasa odżywką prosto z kuchni. Kwiat co chwilę wypuszcza nowe liście

Odżywka do zamiokulkasa
Fot. YouTube/INEZ MJ; Skutecznie Tv

Zamiokulkas to naprawdę oryginalna roślina doniczkowa. Wiele osób jednak nie wie, jak go uprawiać. Stosują sztuczne nawozy, nieumiejętnie go przesadzają, a wystarczy wiedzieć, jaka odżywka naprawdę pobudź go do wzrostu. Mój zamiokulkas co chwilę wypuszcza nowe liście. 

Otwórz lodówkę i zerknij, czy nie masz w niej przypadkiem przeterminowanego jogurtu. Moje doświadczenie pokazuje, że świetnie pobudza zamiokulkasa do wypuszczania nowych liści. 

Odżywka do zamiokulkasa – dlaczego jest tak ważna?

Zamiokulkas jak każda inna roślina doniczkowa potrzebuje do wzrostu odpowiedniego stanowiska i nawożenia. Chociaż nie jest to roślina trudna w uprawie, a potocznie nazywana jest żelazną rośliną, nie oznacza, że zniesie ona wszystko.

Sam kiedyś miałem ten problem i mimo pozornie dobrego pielęgnowania, zamiokulkas nie chciał dalej rosnąć. Zacząłem szukać, czego naprawdę potrzebuje od do wzrostu i czy odżywka do zamiokulkasa byłaby przydatna.

Okazało się, że tak. Chociaż rósł w zacienionym miejscu, zafundowałem mu ziemię próchniczą o odczynie 5,5-65 pH, wykonałem drenaż i umiarkowanie go podlewałem. Dopiero odpowiednia odżywka do zamiokulkasa pozwoliła mi pobudzić roślinę do wzrostu.

1 składnikiem karmię lawendę. Kwiaty nie znikają przez całe lato

Odżywka z przeterminowanego jogurtu działa cuda

Mówiąc o tym, że odpowiednia odżywka do zamiokulkasa pomogła mi w uprawie rośliny, nie mam na myśli specjalistycznych chemicznych środków. Osobiście nie jestem fanem niepotrzebnego stosowania chemii w domu.

Wyobraźcie sobie, że odżywka do zamiokulkasa może kosztować dosłownie 0 złotych, gdyż stanowi ona odpad, który i tak wyrzucilibyście do kosza! Po długim poszukiwaniu rozwiązania znalazłem go! Domowa odżywka do zamiokulkasa to przeterminowany jogurt!

Łyżkę przeterinowanego jogurtu należy rozmieszać z litrem wody i podlać substancją roślinę. Zamiokulkas ożyje dosłownie w kilka dni! Domowa odżywka do zamiokulkasa stała się u mnie comiesięcznym rytuałem!

zamiokulkas.jpg
canva/dabkowski

Przeterminowany jogurt odżywka do zamiokulkasa – jak to działa?

Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób przeterminowany jogurt to najlepsza odżywka do zamiokulkasa. Otóż posiada on wiele cennych składników odżywczych, takich jak: azot, fosfor, potas, wapń i magnez, które przyspieszają jego wzrost i dbają o odpowiednią kondycję.

Osobiście stosuję wyłącznie jogurty bez cukru takie jak jogurt naturalny, czy jogurt grecki. Spokojnie, świeży jogurt to też dobra odżywka do zamiokulkasa. Nie musicie czekać, aż ten sfermentuje w pudełku.

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10