Rośliny na kleszcze
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/congerdesign
Weronika Dadok - 9 Marca 2021

Rośliny, które odstraszą kleszcze z twojego ogrodu

Kleszcze, jak wszyscy dobrze wiemy, są bardzo szkodliwe. To ostatnia rzecz, która jest mile widziana w naszym ogrodzie. Wychodząc na posesję chcemy czuć się zrelaksowani, i oczywiście bezpieczni. Dlatego warto się przed nimi odpowiednio uchronić, w tym artykule przedstawimy rośliny mogące w tym pomóc

Te drobne, choć bardzo niebezpieczne pajęczaki przenoszą niebezpieczną chorobę, którą jest borelioza. Nawet kilkadziesiąt procent populacji ma możliwość przenoszenia ich na człowieka.

Specjaliści alarmują, aby wystrzegać się tych małych, aczkolwiek bardzo groźnych stworzeń. Nie należy zapominać, że nie kryją się tylko w lasach i parkach, ale także w przydomowych ogródkach.

Na szczęście istnieją gatunki roślin, które skutecznie je odstraszą, w tym artykule podzielimy się tą ważną informacją.

Najlepsze warunki do życia kleszczy

Kleszcze lubują się w wilgotnych oraz cienistych miejscach i zarośniętych ogrodach. Ciepło naszego ciała bardzo je przyciąga.

Zakażą palenia w domach węglem i drewnem w Warszawie?Zakażą palenia w domach węglem i drewnem w Warszawie?Czytaj dalej

Atakują znienacka, wbijając się w skórę. Gdy są w niewidocznych dla nas miejscach, mogą żerować nawet przez kilkanaście dni bez naszej świadomości.

Aby ich unikać, warto omijać miejsca, w których żerują: obrzeża łąk, poboczne ścieżki, miejsca pod drzewami. Zakładajmy także dla zachowania bezpieczeństwa ubrania z długimi rękawami i nogawkami, nie zapominając o nakryciu głowy.

Zapobiegawczo możemy także użyć specjalnych preparatów, które ja odstraszą.

Przenoszą bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu wirusy wywołujące na przykład zapalenie opon mózgowych.

Rośliny, które odstraszą kleszcze z naszego ogrodu

 • Wrotycz - wyróżnia go ostry korzenny zapach, który spowodowany jest obecnością olejku eterycznego (zawiera trujący tujon). Wykazuje działanie odstraszające nie tylko muchy, komary, kleszcze i mszyce. Kiedyś stosowany był do tępienia świerzbu i wszawicy.
 • Chrzan pospolity - Wyciąg z tej rośliny nie tylko odstrasza, ale także zabija kleszcze.
 • Kocimiętka działa nie tylko wspaniale na koty, ale także może pomóc także nam. Zawiera neptalakton, czyli związek, którego kleszcze i komary nie tolerują.
 • Clematis, której wywar jest trujący dla kleszczy.
 • Tatarak - olejek eteryczny rośliny zawiera 80 procent azaronu, czyli substancji, która odstrasza kleszcze, mrówki, komary i muchy.
 • Cebula - proszek z suszonej cebuli podobno jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kleszczy.
 • Piołun bylica
 • Lawenda
 • Jaskry
 • Czosnek niedźwiedzi
 • Czeremcha
 • Chryzantema dalmatyńska - kwiaty tej rośliny zawierają cynerynę i pyrerynę, które to są substancjami toksycznymi dla insektów.

Źródło: czterykaty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News