DomekIOgrodek.pl Inspiracje Cieniolubne rośliny, mogą stać nawet w ciemnym pokoju
pixabay.com/Dave175 (CC0 Domena publiczna)

Cieniolubne rośliny, mogą stać nawet w ciemnym pokoju

11 stycznia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Nie oszukujmy się - brak światła w domu hodowcom roślin raczej nie sprzyja. Większość naszych zielonych przyjaciół potrzebuje słońca, więc osoby z ciemnymi mieszkaniami mają ograniczone pole do popisu. Ale nic straconego - istnieją również rośliny, które znakomicie radzą sobie nawet z minimalną ilością słońca.

Aspidistra wyniosła - żelazny liść, który przetrwa w trudnych warunkach

Ta roślina to prawdziwa twardzielka. Pochodzi z Azji, gdzie zwykle rośnie wśród suchych zarośli. Zaskakuje swoją niezwykłą odpornością - nie straszne jej duże amplitudy temperatury, przesuszenie, kurz i, co dla nas najważniejsze, skąpe oświetlenie .

Charakteryzuje się wydłużonymi liśćmi i dość powolnym wzrostem. Idealnym stanowiskiem będzie dla niej chłodne i ciemne pomieszczenie - duża ilość słońca jej szkodzi, tworząc na niej nieestetyczne przebarwienia .

Sansewieria cylindryczna - idealna dla zabieganych

Sansewieria pochodzi z Afryki. Jest to sukulent cechujący się walcowatymi liśćmi. Jako jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, jest odporna na działanie klimatyzacji, rzadkie podlewanie i ograniczoną ilość światła słonecznego . Ze względu na to znakomicie nada się dla osób, które są zapominalskie i niezbyt biegłe w pielęgnacji zieleni.

Dzięki umiejętności magazynowania wody w liściach sansewierii nie trzeba często podlewać - wytrzyma bez tego nawet 2 miesiące. Ze względu na to, że potrzebuje bardzo niewiele światła, z powodzeniem możesz postawić ją w pokoju przechodnim, korytarzu czy innym ciemniejszym miejscu .

Cieniolubny Zamiokulkas zamiolistny

Ta roślina rośnie w Afryce, rozwijając się w cieniu większych drzew. To znakomicie przystosowało ją do ozdabiania ciemnych pokojów w naszych mieszkaniach ! Jest odporny również na rzadsze podlewanie.

Zamiokulkas zamiolistny dość szybko się rozrasta, dlatego potrzebuje sporo przestrzeni - nie stwarzajmy mu więc stanowiska w malutkich pomieszczeniach. Pamiętajmy o nabłyszczaniu liści, co ochroni je przed nadmiernym osadzaniem się kurzu i utratą wody . Roślina bez problemu zniesie brak światła, dlatego może stać daleko od okna.

Oryginalny i wytrzymały Rypsalis, patyczak

W naturalnych warunkach porasta skalne zbocza i konary drzew w obu Amerykach, a także na wyspach kanaryjskich. Jest to dość rzadko hodowana roślina, a szkoda - może być bardzo ciekawym elementem naszego mieszkania!

Przyjmuje postać kępy zielonych pędów , które przy niektórych odmianach mogą być porośnięte twardszym włoskami. Może stanowić część kompozycji razem z inną rośliną, a także pięknie prezentować się samodzielnie. Świetnie poradzi sobie w z acienionym pokoju , nawet z intensywnie działającą klimatyzacją i rzadkim podlewaniem.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy