Media bez wyboru
Grafika własna
Marta Idzikowska - 9 Lutego 2021

Rośliny, które pylą zimą

Alergicy nie mają łatwo - do ich dolegliwości przyczynia się wiele czynników, m.in. zwierzęta, kurz i rośliny. Wydaje się, że te ostatnie są utrapieniem dopiero wiosną, kiedy zaczynają kwitnąć. Niestety, istnieją też takie, które utrudniają nam życie również zimą, ponieważ już wtedy zaczynają intensywnie pylić.

Naszą szerokość geograficzną charakteryzuje to, że istnieje na niej mniej więcej 20 gatunków roślin, które mogą powodować przykre konsekwencje dla alergików o różnych porach roku. Które z nich pylą zimą?

Leszczyna pospolita

Jest to pokaźnych rozmiarów drzewo, pochodzące z rodziny brzozowatych. Popularne są ich owoce, pojawiające się w jesiennych miesiącach, czyli orzechy laskowe.

Charakteryzuje się wczesnym kwitnieniem - pierwsze kwiatostany pojawiają się już w styczniu. Dla alergików jest to niezbyt dobra informacja - objawy alergiczne zaczynają mieć bowiem już w lutym.

Olcha

Olcha również pochodzi z rodziny brzozowatych. Jej drewno wykorzystywane jest w przemyśle, na przykład do budowania łodzi i jachtów, cenią ją również lutnicy.

„Maja w ogrodzie” i znalezisko w ogrodzie uczestnika„Maja w ogrodzie” i znalezisko w ogrodzie uczestnikaCzytaj dalej

To drzewo ma niezwykle charakterystyczne kwiatostany, które potocznie nazywamy kotkami. Ich pojawianie się możemy zaobserwować zwykle w lutym, a tym samym odczuwamy znaczne stężenie ich pyłków. W kwietniu pylenie ustaje.

Wierzba

W Polsce mamy około 30 gatunków wierzby, z czego wiele możemy dostrzec w parkach i skwerach. Łatwo je rozpoznać po bardzo nietypowych, długich i wiotkich gałęziach pochylających się ciężko nad ziemią.

Gdy temperatura nieco wzrasta, czyli zwykle późną zimą, kwiatostany budzą się do życia. Potocznie nazywamy je baziami. Chociaż dla wielu są atrakcją i przypomnieniem, że nadchodzi wiosna, to dla alergików jest niestety zapowiedzią kataru i kichania.

Brzoza

Brzoza jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych drzew w naszym kraju. Charakteryzuje ją biała i popękana kora, a drewno jest giętkie, przez co wykorzystuje się je w meblarstwie oraz przemyśle spożywczym.

Brzoza zaczyna przeszkadzać alergikom już od lutego - wtedy też zaczyna pylić i męczyć podatne osoby. Okres ten trwa do maja.

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News