DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Rośnie w Twoim ogrodzie? Przenigdy go nie usuwaj. Nasiona są cenniejsze niż myślisz
canva/secen75, canva/peterenkod

Rośnie w Twoim ogrodzie? Przenigdy go nie usuwaj. Nasiona są cenniejsze niż myślisz

11 lipca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Rośnie w Twoim ogrodzie? Koniecznie zbierz nasiona i przygotuj z nich prozdrowotny napar. Ziele kobylaka doceniły nasze babcie i w dalszym ciągu jest jedynym z kluczowych leków w medycynie naturalnej. Mogą stosować go także dzieci.

Czym jest kobylak?

Kobylak to roślina porastająca tereny Azji, Europy i Afryki. Posiada ona od jednej do kilku łodyg, przez co dorasta do około 60 centymetrów wysokości. Każda z łodyg posiada nieparzysto sieczne liście oraz motylkowe kwiaty zbierające się grona.

Kobylak porasta wilgotne tereny łąk i lasów. Często można ją spotkać także przy brzegach rzek. Roślina ta traktowana jest jako zioło lecznicze. Wykorzystywane jest od czasów średniowiecza w ziołolecznictwie.

Pamiętaj jednak, aby nasiona kobylaka zbierać wyłącznie z miejsc oddalonych od dróg. W tym celu wybierz się na spacer na łąkę lub do lasu. Kobylak z ogrodu równie dobrze się sprawdzi. Pod warunkiem, że nie pryskałeś go wcześniej chemią, a Twoja działka wolna jest od miejskich zanieczyszczeń.

Kiedy najlepiej zbierać nasiona kobylaka? Późnym latem lub wczesną jesienią. Nasiona są gotowe do zbioru, kiedy mają ciemny, brązowy kolor. Wtedy dokładnie je umyj, wysusz w pełnym słońcu, a następnie schowaj do wyparzonego wcześniej słoika.

Poszukaj liczby innej niż 444. Na rozwiązanie zagadki masz tylko 15 sekund
Ogórki piją to niczym boski nektar. Plony wypuszczą nie z tej ziemi

Kobylak na zatrucia pokarmowe

Suszone nasiona kobylaka są rewelacyjnym lekarstwem na problemy z układem trawiennym. Stosowały go nasze babcie i w dalszym ciągu roślina wykorzystywana jest w medycynie naturalnej jako alternatywny środek dla leków z apteki.

Już jedna szklanka naparu skutecznie hamuje biegunkę i wymioty. Kobylak dodatkowo zmniejsza uczucie ciężkości, łagodzi wzdęcia, ból żołądka i nieprzyjemne objawy kolki wątrobowej poprzez zwiększenie produkcji żółci.

Łyżkę suszonych nasion kobylaka zalej szklanką wrzątku, a następnie gotuj przez 5 minut. Po tym czasie przykryj napar i odstaw na 30 minut. Herbatkę możesz przecedzić i wypić. Od razu przyniesie ulgę. Nie przekraczaj 2 szklanek naparu dziennie. Kobylak to silny lek, który w nadmiarze może spowodować zaparcia.

kobylak.jpg
canva/seven75

Kobylak – środki ostrożności przy stosowaniu

Kobylak jest źródłem szczawianów, dlatego też powinny go unikać osoby cierpiące na dnę moczanową, a także kamienie nerkowe. Warto zaznaczyć, że nasiona rośliny mają nieco słabsze działanie niż korzeń, czy liście.

Możemy więc spokojnie podać napar swoim dzieciom, jeśli wystąpiły u nich problemy żołądkowe. Herbatka ma łagodny smak, który można dodatkowo wzbogacić szczyptą cukru. Kobylaka nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ może wywołać przedwczesne skurcze.

Rozpuść w wodzie i co 3 tygodnie pryskaj pomidory. Obrodzą jak nigdy
Raz w miesiącu wsyp 1 łyżeczkę do doniczki. Storczyki zakwitną jak nigdy
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy