Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rośnie w Twoim ogrodzie? Zamiast wyplenić, zrób z niego oprysk. Żarłoczne gąsienice znikną w mgnieniu oka
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.07.2023 11:34

Rośnie w Twoim ogrodzie? Zamiast wyplenić, zrób z niego oprysk. Żarłoczne gąsienice znikną w mgnieniu oka

Oprysk na gąsienice
Autor zdjęcia: Magdalena Patacz

Jeśli do Twojego ogrodu wkradły się żarłoczne gąsienice, koniecznie zrób oprysk z tej rośliny, a insekty znikną w mgnieniu oka! Poznaj oprysk na gąsienice z ogrodowego chwastu, który okazuje się lekiem na wiele dolegliwości!

Oprysk na gąsienice z ogrodowego chwastu

Jak często macie do czynienia ze szkodnikami w ogrodzie? Zapewne stosujecie przeciwko nim szkodliwą chemię, która chociaż jest skuteczna, może skazić glebę w Waszym ogrodzie. Czy naprawdę warto ryzykować? Okazuje się, że nie!

Wystarczy wykonać oprysk na gąsienice z tak zwanego chwastu z rzepami. Łopian, bo tak nazywa się ta roślina, można spotkać niemalże w całej Polsce. Z jego udziałem wiąże się wiele śmiesznych i uroczych historii, w których to dzieciaki rzucały w swoje ubrania „rzepy”, które ciężko było odczepić.

Tymczasem roślina ta pełna jest kwasów organicznych, fitosteroli, garbników, flawonoidów, czy związków poliacyntylowych. Zawiera także inulinę, witaminę A, C, E oraz fosfor i siarkę. Jak źródło antyoksydantów, jest wspaniałą rośliną, wykorzystywaną jako oprysk na gąsienice.

Zrób to z piwonią już teraz. Inaczej za rok słabo zakwitnie Odnaleźli dom Pawła i Kasi z filmu "Kogel-mogel". Zastali nieprawdopodobny widok

Oprysk na gąsienice z łopianu – jak go przygotować?

Oprysk na gąsienice z łopianu jest prosty do przygotowania. Wystarczy zebrać korzenie, kwiaty, liście albo łodygi łopianu, na tyle dużo, aby zajęły około 1/3 pojemności wiaderka. Resztę uzupełnimy potem wodą.

W celu lepszego oddania cennych subhastacji do wody łopian warto pociąć na kawałki. Szczególną uwagę należy zwrócić na prowitaminowe korzenie. Jak wspomniano, całość zalewamy wodą i zostawiamy na 2-3 dni w półcieniu.

Po tym czasie przecedzamy preparat, który powinien mieć lekko zielonkawy kolor i delikatny odór gnojówki. Oprysk na gąsienice należy przelać do rozpylacza i szybko wykorzystać, gdyż ten może się zepsuć! Pamiętajcie, aby resztki łopianu zutylizować, aby nie wykiełkowały w Waszym ogrodzie!

Oprysk na gąsienice - łopian.png
Canva/olenka222, Getty Images

Oprysk na gąsienice do użytku domowego!

Oprysk na gąsienice to nie jedyne zastosowanie łopianu! Ten jest często spotykany w kosmetykach naturalnych. Wspaniale ożywia on cebulki włosów. Polecany jest dla osób chcących zapuścić włosy. Ziele to leczy także trądzik, bóle stawów i wspomaga trawienie!

Wystarczy zaparzyć korzeń łopianu i wypić go w formie herbatki (na trawienie) bądź stosować w formie okładów (na bór stawów, bądź trądzik). Prawda, że proste?

Drodzy Czytelnicy, czy znaliście właściwości łopianu? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nami informacjami, do czego go wykorzystujecie!