Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Rozliczając PIT w ten sposób możesz sporo stracić
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.02.2024 13:09

Rozliczając PIT w ten sposób możesz sporo stracić

rozliczenia PIT
Canva / piotr290, Getty Images

Przyszła pora na rozliczenie PIT-u. Od 15 lipca możemy zrobić to w systemie Twój e-PIT. Jednak przed złożeniem tegorocznego zeznania powinniśmy dokładnie sprawdzić dokument.

Niektóre ulgi mogą nie być uwzględnione. Główny doradca podatkowy InFaktu Piotr Juszczyk w rozmowie z money.pl zauważa, że tak jest na przykład w przypadku ulgi na dzieci.

Twój e-PIT już dostępny

Od 15 lutego możemy rozliczyć się za przez Internet. Wystarczy zalogować się na Twój e-PIT za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Warto to zrobić, ponieważ przygotowane rozliczenia nie zawsze są dla nas korzystne.

Po zalogowaniu możemy od razu przesłać przygotowane przez urząd skarbowy rozliczenie. Jednak zanim to zrobisz, dokładnie sprawdź wszystkie dokumenty. Możliwe, że niektóre ulgi nie zostały uwzględnione.

Automatyczne zeznanie podatkowe nie zawsze jest dla nas korzystne. Jeśli nie sprawdzimy dokumentów dokładnie, może okazać się, że będziemy stratni. Sprawdź, co na ten temat powiedział ekspert.

rozliczenia PIT
Canva / piotr290, Getty Images

Jesteś rodzicem? Dokładnie sprawdź swoje rozliczanie

Istnieje sporo ulg, które mogą nie zostać uwzględnione w czasie rozliczania podatku. Uwagę powinni na to zwrócić między innymi rodzice. W przypadku ulgi na dziecko czasem przygotowane rozliczenie PIT może być niekorzystne.

- W przygotowanych zeznaniach nie jest rozliczana w pełnej kwocie ulga na dzieci. Ulga jest wyliczana tylko do wartości podatku, a zgodnie z przepisami można skorzystać również ze składek społecznych i zdrowotnej. Rodzic z minimalnym wynagrodzeniem zapłacił podatek w kwocie 444 zł. Ma dwójkę dzieci, system wykaże zwrot 444 zł zamiast 2224,08 zł. A to jest błąd, bo właśnie pozostała część powinna być odliczona od składek, których wartość przekracza 9 tys. zł - tłumaczy Piotr Juszczyk w rozmowie z money.pl.

 

Jak poprawić zeznanie?

Jeśli zauważyłeś w swoim rozliczeniu błędy, możesz je edytować. W tym celu należy zaznaczyć, że chce się skorzystać z niewykorzystanej ulgi. Dopiero potem możemy zapisać dokument i przesłać.

- Szkoda, że system z automatu tego nie wykonuje, jeśli więc pospieszymy się i zaakceptujemy zeznanie, to zwrot będzie niższy - zauważa Piotr Juszczyk.

Musimy też pamiętać, że system sam nas rozliczy, jeśli nie zdecydujemy się wejść na stronę i zaakceptować rozliczenia. W takiej sytuacji automatycznie zostaniemy rozliczeni. Czas na sprawdzenie zeznania mamy do 30 kwietnia 2024 roku.

rozliczenia PIT
Canva / Proxima Studio

Zobacz także: