Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Te irytujące szkodniki są w każdym domu. Tak można się ich pozbyć
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.02.2024 14:34

Te irytujące szkodniki są w każdym domu. Tak można się ich pozbyć

mole ubraniowe
Canva / Jorge Ferreira, Getty Image

Te szkodniki często możemy spotkać w domach. Niektóre buszują w kuchni, a inne wylatują z szafy. Jeśli na swetrach pojawił się szary nalot, nie ma na co czekać. Mole odzieżowe mogą zniszczyć całą garderobę.

Najchętniej żerują na ubraniach z włókien naturalnych. Zwykle właśnie te są najcenniejszą częścią naszej garderoby. Jak skutecznie pozbyć się moli? Zdradzimy sprawdzony sposób na mole ubraniowe.

Mole odzieżowe kontra mole spożywcze

W domu mogą pojawić się dwa rodzaje moli. Mole spożywcze zwykle przynosimy z zainfekowanymi produktami ze sklepu. Natomiast mole ubraniowe możemy wnieść na ubraniu lub mogą przynieść je nasze zwierzęta domowe.

Mole odzieżowe są niewielkie. Dorastają do 1 cm, a dorosłe osobniki żyją maksymalnie 30 dni. Najniebezpieczniejsze są jednak larwy. Samice składają około 200 jaj, a larwy po wykluciu żywią się najchętniej naturalnymi włóknami, z których zrobione są ubrania.

Larwy wykluwają się już po 5-10 dniach. Właśnie dlatego musimy działać szybko. Inaczej zniszczą całą naszą garderobę. Jak skutecznie pozbyć się moli? Zaczynamy od porządków w szafie.

mole ubraniowe
Canva / pixelshot

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Pierwszym krokiem będzie przegląd szafy. Musimy dokładnie sprawdzić nasze ubrania. Niektóre jeszcze uda się uratować. Następnie możemy zabrać się za pranie. Wszystkie ubrania należy dokładnie uprać.

Kolejnym krokiem jest wsadzenie ubrań do plastikowych worków i umieszczenie ich w zamrażarce. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się larw, ponieważ w niskiej temperaturze umierają. Na koniec zostało nam dokładne wyczyszczeni pustej szafy.

Zabezpiecz szafę przed powrotem moli

Kiedy ubrania będą już bezpieczne, możemy przejść do porządków w szafie. Na początek musimy zająć się dokładnym myciem mebla. Najlepiej użyć do tego wody z octem w proporcji 1:1.

Ocet działa odkażająco. Dzięki takim porządkom po molach w szafie nic nie zostanie. Na koniec możemy wsadzić do szafy woreczek z ususzoną lawendą, która w przyszłości odstraszy mole ubraniowe.

mole ubraniowe
Canva / Taborsk, Getty Images

Zobacz także: