Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Taka boazeria była hitem. Najlepszy sposób na jej odświeżenie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.02.2024 17:12

Taka boazeria była hitem. Najlepszy sposób na jej odświeżenie

boazeria
YouTube / Majster Sebo

Boazeria niegdyś była najmodniejszym elementem we wnętrzach. Każdy chciał ją mieć i w wielu polskich domach pojawiała się na ścianach. Jednak z czasem drewniane deseczki zaczęły znikać ze ścian, a w wielu wnętrzach stały się prawdziwą zmorą.

Modna przed laty boazeria nadal zdobi ściany w mieszkaniach i domach, jednak coraz częściej myślimy o tym, jak się jej pozbyć. Wbrew pozorom drewniane deseczki nadal mogą pięknie wyglądać, wystarczy je trochę odświeżyć.

Boazeria królowała w naszych domach

Boazeria była w każdym domu. Zdobiła salony i korytarze, a czasem nawet sufity. Drewniane deseczki pojawiały się na ścianach w sypialniach, a w niektórych domach również w kuchniach. Jednak jak wiele trendów we wnętrzach, przestały być modne.

Do wykonania boazerii zwykle stosowano deski sosnowe lub świerkowe, które malowano lakierem w ciepłym odcieniu. Takie rozwiązanie miało sporo zalet, ponieważ pod boazerią można ukryć wszystkie niedoskonałości, które pojawiły się na ścianach w czasie budowy.

Niestety boazeria była zmorą mniejszych pomieszczeń. W niedużych pokojach i wąskich korytarzach przytłaczała. Nadal zdobi ściany wielu polskich domów. Jak w prosty sposób ją odświeżyć?

boazeria
YouTube / Majster Sebo

Jak odnowić boazerie?

Zrywanie boazerii w całym mieszkaniu to ogromne przedsięwzięcie. Nie każdy ma siłę, środki i czas na taki remont. Jednak boazeria na ścianach nie musi źle wyglądać. W prosty sposób możemy ją odświeżyć.

W pierwszej kolejności musimy zająć się pozbyciem starej i często startej warstwy lakieru. Zwykle sam ten zabieg wystarcza, ponieważ deski od razu zaczynają lepiej wyglądać. Jednak możemy na nie nałożyć nowy, jaśniejszy lakier.

Inną opcją jest bielenie boazerii. Najlepiej sprawdzi się do tego biała bejca lub biały wosk. W ten sposób uwydatnimy sęki, które są największą zaletą drewnianych deseczek. Poza tym boazerie możemy też pomalować.

Czym pomalować boazerie?

Do malowania boazerii możemy wykorzystać farbę akrylową lub kredową. W tym przypadku musimy dobrze wyczyścić deski i je zmatowić. Dzięki temu farba będzie dobrze się prezentować.

Jeśli zależy nam na pełnym kryciu, musimy pokryć boazerie kilkoma warstwami farby. Farba kredowa jest przeznaczona do odnawiania drewnianych mebli, więc może być nawet lepszym wyborem do odnowienia boazerii.

boazeria
Canva / Brett Taylor, Getty Image

Zdjęcia pochodzą z kanału „Majster Sebo” na YouTube.

Zobacz także: