Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Są w Polsce od niedawna. Gdy się pojawią, zrujnują każdy ogród
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 06.04.2024 10:05

Są w Polsce od niedawna. Gdy się pojawią, zrujnują każdy ogród

białe szkodniki
Fot. Wikimedia Commons/ Jean-Jacques, CC BY-SA 3.0, Shutter/my1px

Od kilku lat ten szkodnik pojawia się w Europie. W Polsce ogrodnicy pierwszy raz zaobserwowali białego skoczka w 2020 roku. Wygląda niesamowicie, ale jest naprawdę niebezpieczny.

Na widok tego szkodnika sadownicy są pełni niepokoju. Atakuje rośliny w ogrodach, ale nie pogardzi też drzewkami owocowymi. Jak walczyć z białym skoczkiem?

Tropikalny szkodnik dotarł do Polski

Metcalfa pruinosa w Polsce znany jako biały skoczek, dotarł do Europy jakiś czas temu. W naszym kraju szkodnika zaobserwowano mniej więcej 4 lata temu. Szkodnik do tej pory obserwowany był w Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a także na Jamajce, Kubie oraz Bermudach.

Biały skoczek wygląda niezwykle. Dorosłe osobniki osiągają do 8 mm długości i mają 2 pary skrzydeł. Szkodniki mają brązowawy odcień, jednak ich ciało pokrywa biała i puchata substancja. Dużo bardziej interesujące są larwy.

Larwy białego skoczka mają miękkie ciała pokryte białymi, woskowatymi włóknami. Mogą one całkowicie zakrywać odwłok. Wyglądają naprawdę niespotykanie. Niestety białe szkodniki mogą wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie.

białe szkodniki
Fot. Shutter/Nneirda

Biały skoczek niezwykle niebezpieczny

Biały skoczek szczególnie upodobał sobie iglaki. Jednak nie pogardzi też drzewami liściastymi. Pożera zdrewniałe części roślin. Uwielbia cytrusy i winorośle. Jakie rośliny w ogrodzie są narażone na atak białego szkodnika?

Uważać muszą osoby, które w ogrodzie mają brzoskwinie, morele lub jarzębinę. Poza tym biały skoczek chętnie podje jeżyny, maliny, róże oraz czarny bez. Jak chronić rośliny przed atakiem szkodników?

Jak walczyć z białym skoczkiem?

Biały skoczek atakuje różne rodzaje roślin i może przenosić się na pozostałe okazy w ogrodzie. Kiedy tylko się pojawia, musimy działać szybko. Bez środków owadobójczych się nie obejdzie.

Przeciwko szkodnikom najlepiej zastosować roztwór środka owadobójczego z adiuwantem. Musimy też uważać, żeby nie pomylić larw białego skoczka z innymi owadami w naszym ogrodzie.

Egzotyczny szkodnik pojawił się w Polsce w 2020 roku. Kiedy najchętniej atakuje? Larwy możemy zaobserwować przede wszystkim latem. Kiedy temperatura jest wyższa, musimy zacząć walkę ze szkodnikami.

białe szkodniki
Fot. Shutter/SIbangbrang Kasarung

Zobacz także: