Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Sadownicy pryskają nim brzoskwinie. Nie ma lepszego środka na kędzierzawość liści
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.05.2023 12:38

Sadownicy pryskają nim brzoskwinie. Nie ma lepszego środka na kędzierzawość liści

Znaleźliśmy sposób na kędzierzawość liści brzoskwini!
canva/JackF, canva/Stefan Sutka

Kędzierzawość liści brzoskwini jest chorobą zagrażającą życiu roślin. Jeśli Twoje drzewo zostało zainfekowane, natychmiast reaguj. Nieleczona kędzierzawość liści brzoskwini może spowodować obumarcie rośliny. Zobacz jak się jej pozbyć.

Jak poznać, że drzewko choruje?

Kędzierzawość liści brzoskwini atakuje drzewa brzoskwini oraz moreli. Odpowiedzialny za nią jest grzyb Taphrina deformans z rodziny grzybów Taphrinomycetes. Choroba objawia się dosyć niewinnie. Zmiany pojawiają się wyłącznie na liściach rośliny.

Początkowo zauważysz jasne przebarwienia na liściach. Z czasem te ulegną deformacji, przypominając oparzenie na skórze. Liścia stają się zgrubiałe i pofałdowana. Zmieniają także kolor z zielonego na pomarańczowy i czerwony.

Kolejny etap kędzierzawości liści brzoskwini objawia się białym nalotem na liściach oraz ich obumieraniem. Etap końcowy powoduje nabrzmienie kory i pędów w owocach. Z czasem drzewo przestaje rosnąć. Chorobę nasilają wysokie temperatury i brak opadów deszczu.

Geodeci pilnie odwiedzili Andrzeja z Plutycz. Nie byli przygotowani na to, co zastaną Dlatego ręczniki po praniu są szorstkie i nie chłoną wody. Łatwo temu zapobiec

Kędzierzawość liści brzoskwini można pomylić z niedoborami witamin

Kędzierzawość liści brzoskwini zwłaszcza w początkowych stadiach przypomina niedobory niektórych witamin. Zmiana koloru liści może być wynikiem niedoboru fosforu. Dbając o odpowiednią pielęgnację, możesz wyeliminować to podejrzenie.

Pamiętaj, że kędzierzawość liści brzoskwini atakuje rośliny głównie wczesną wiosną i jest łatwo przenoszona przez wiatr. Jeśli posiadasz więcej niż jedno drzewo, profilaktycznie zaaplikuj odżywkę na wszystkie drzewa. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc działaj prewencyjnie.

Brzoskwinie.png
Canva/Karolina Images

Oprysk ze skrzypu polnego poradzi sobie z chorobą

Nie musisz kupować drogich specyfików, alby wyleczyć drzewa. Zastosuj naturalne sposoby znane od lat. Jednym z nich jest oprysk na bazie skrzypu polnego. Ten należy zalać wodą na 24 godziny, a po tym czasie przegotować go przez około 30 minut. Po ostudzeniu mieszamy preparat w proporcjach 1:4 z wodą i obficie opryskujemy drzewka.

Innym sposobnym jest oprysk wyciągiem z czosnku. W tym celu należy posiekać kilka główek czosnku i zalać je 10 litrami wody. Tak przygotowany wywar należy pozostawić na 24 godziny. Następnie przecedzamy go i opryskujemy drzewka. Do wywaru można dodać także cebuli dla wzmocnienia skuteczności.

Pamiętaj, że nie należy przechowywać zbyt długo naturalnych oprysków. Jeśli stoi on dłużej niż 24 godziny, należy go przegotować.

Tagi: Rośliny