Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – to nie jest trudne
Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – określ potrzeby i narysuj plan
Zanim podejmiesz się samodzielnego zaprojektowania ogrodu, określ jego charakter i przeznaczenie, innymi słowy – Twoje własne potrzeby względem ogrodu.
-
Chcesz sadzić w nim różnorodne rośliny?
-
Zrobić odkryty basen lub oczko wodne?
-
Altanę lub składzik na narzędzia?
-
A może chcesz w nim posadzić jedynie trawnik?
Odpowiedzi na te pytania są kluczowe przed przystąpieniem do tworzenia projektu.
Jeśli znasz już odpowiedź, pierwszym krokiem ku stworzeniu ogrodu jest zmierzenie działki i wyznaczenie obszaru pod ogród oraz przygotowanie planu, oraz tzw. siatki.
Wszystko to należy rozrysować na kartce, jako przestrzeń widoczną z góry. Siatka na planie to nic trudnego: jej oczka muszą równać się około ½ szerokości przodu domu/ budynku znajdującego się na działce – zatem nanosisz na plan budynek, a siatkę konstruujesz zgodnie z jego wielkością . Jeśli narysowany budynek ma 8 cm szerokości, to oczka powinny mieć wymiary 4x4 cm.
Na plan nanieś również inne istniejące na danym terenie obiekty i rośliny, stosując się do powyższej zasady. Wytycz ścieżki, nanieś na plan skalniaki, rabaty , etc. Ma to na celu zapanowanie nad proporcjami i ułatwia określenie kształtu ogrodu.
Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – zaplanuj kształt ogrodu i jego styl
Pomysł przewodni jest istotny, by powstały ogród stanowił harmonijną przestrzeń.
Zastanów się, jaki kształt ma mieć:
-
Oparty na liniach prostych,
-
Oparty na okręgach,
-
Oparty na swobodnych, różnych kształtach.
Następnie zdecyduj się, w jakim stylu chcesz mieć ogród i jakie kolory będą w nim dominować. Wśród popularnych stylów ogrodowych znajdują się m.in.:
-
Styl angielski – charakteryzujący się swobodną, z pozoru lekko zaniedbaną formą, przy czym trawnik jest zawsze elegancki. Ogród w stylu angielskim jest nieco tajemniczy, romantyczny, a kolorystyka kwiatów jest stonowana;
-
Styl orientalny – dla miłośników form i oryginalności. W takim ogrodzie panuje harmonia między roślinnością, zwierzętami i wodą;
-
Styl nowoczesny/minimalistyczny – dominują w nim proste formy, żywopłoty, ozdobny trawnik. Ważną część stanowią elementy rekreacyjne, np. basen lub boisko;
-
Styl wiejski – oparty na naturalności, pozornie chaotyczny, z przeróżnymi gatunkami roślin, także warzyw i owoców. W takim ogrodzie znajdziemy dużo kamienia i drewna.
Stworzenie koncepcji jest ważne również z perspektywy ewentualnych posadzonych roślin, ponieważ nie wszystkie mogą rosnąć obok siebie, mają różne wymagania glebowe, stanowiskowe, etc.
Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – rośliny łatwe w uprawie
Jeśli nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie, ale chcesz uprawiać w nim rośliny, wybierz takie, które są mało wymagające.
Wśród roślin o małych wymaganiach uprawowych znajdziesz m.in.:
-
Jałowiec pospolity – to krzew długowieczny, odporny na mróz, o niewielkich wymaganiach. Rośnie nawet na jałowym i piaszczystym podłożu. Zabiegi przy jałowcu ograniczają się tylko do ściółkowania;
-
Berberys Thunberga – bardzo wytrzymała, odporna na choroby i szkodniki roślina. Wymaga jedynie regularnego podlewania w czasie susz. Nie potrzebuje nawożenia;
-
Tawułka Arendsa – dobrze rośnie w cieniu, nadaje się do każdego ogrodu, a przy tym zachwyca barwnymi kwiatami;
-
Kosaćce syberyjskie – kwiaty odporne na mróz, rosnące obficie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu .
Samodzielnie projektując ogród, możesz w każdej chwili zmieniać zdanie, wprowadzać nowe elementy i zmieniać pomysły. Warto w tym celu przejść się do miejsca, w którym ma powstać ogród i spróbować sobie wyobrazić jego wygląd.
No i przede wszystkim niech będzie to dobra zabawa.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: