Ścielenie łóżka
pixabay.com/ErikaWittlieb
Weronika Dadok - 23 Grudnia 2020

Ścielenie łóżka może być nieprzyjazne zdrowiu

Wstając rano z łóżka, często zapominamy je zaścielić albo po prostu nie mamy na to czasu. Mamy jednak dobrą i zaskakującą wiadomość - okazuje się, że jest to nawet lepsze dla naszego zdrowia. Nakładanie materiału czy kołdry na materac od razu po opuszczeniu sypialni, naraża nas na kłopoty. W tym artykule odpowiemy na pytanie dlaczego nie warto stawiać zawsze tylko na estetykę.

Większość z nas ścielenie łóżka traktuje jako pewnego rodzaju rytuał. Od dziecka również jest nam wpajane, że tak należy robić. Jest w tym jednak jeden haczyk...

Taka czynność nie jest wskazana z jednego bardzo ważnego powodu - sprzyja namnażaniu się roztoczy, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na nasze zdrowie.

Nawyk ścielenia łózka powodem namnażania się roztoczy

Według naukowców codzienne nakładanie kolejnej warstwy materiału na łóżko zaraz po przebudzeniu sprzyja namnażaniu się szkodliwych pajęczaków.

Rozmnażają się one błyskawicznie, a ciepłe i wilgotne powietrze jest dla nich idealne do życia. Trudno jest to sobie wyobrazić, ale w jednym łóżku może żyć ich nawet 1,5miliona.

Opłakane skutki natychmiastowego ścielenia łóżka, roztocza atakują

Skutki mogą być niestety bardzo niesprzyjające. Roztocza przyczyniają się do powstawania groźnych reakcji alergicznych. Mogą się objawiać katarem, suchym kaszlem, wysypką, świądem skóry lub wywoływać atopowe zapalenie skóry.

Trudno jest się z tym pogodzić, ale roztocza zostawiają również w naszych łóżkach odchody, te z kolei mogą podrażniać błony śluzowe układu pokarmowego, a w efekcie prowadzić do zapalenia przełyku.

Przewlekła senność, problemy z koncentracją, czy ból głowy również mogą być spowodowane za szybkim ścieleniem łóżka, tuż po przebudzeniu. Roztocza, mimo iż niezauważalne dla człowieka, są bardzo groźne.

Jakie są wobec tego zalecenia? Oczywiście najlepszą opcją jest pozostawienie łóżka bez uprzedniego zaścielenia. Dzięki temu pościel mogłaby dokładnie się osuszyć i wietrzyć po nocy. Większość z nas jednak wybiera porządek i nie ma przyjemności z oglądania niechlujnie wyglądającego łóżka przez cały dzień. Jest to bardzo trudne ze względu na tradycje związane ze ścieleniem i kwestie estetyczne.

Dobrym wyjściem jest uporządkowanie łóżka godzinę po jego opuszczeniu. Zalecane jest, aby w miarę możliwości trzymać się tej zasady. Nie należy zapominać także o solidnym wietrzeniu i trzepaniu pościeli. Dzięki temu roztocza nie będą miały przyjemności mieszkania w naszych czterech kątach.

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News