Śliwki na moim drzewku zaczęły gnić. Dwoma opryskami pozbyłem się choroby
Śliwki to bardzo popularne owoce w Polsce. Chętnie tworzymy z nich liczne powidła, kompoty, czy dodajemy je do wypieków. Oczywiście najlepsze są zawsze te, które wyhodujemy sobie samodzielnie. Niestety śliwki na moim drzewie często gniły. Stwierdziłem, że oprysk śliwy pomoże mi rozwiązać ten problem. Zobaczcie, czy mi się udało.
Oprysk śliwy – dlaczego jest taki istotny?
Gnicie śliwek na drzewie to dosyć popularna choroba śliwy. Zjawisko to wynika z choroby grzybowej, która zainfekowała drzewo. Pierwsze oznaki choroby grzybowej można zauważyć już wiosną, w okresie kwitnienia śliwy.
Wówczas, zainfekowane kwiaty i liście zaczynają więdnąć. Z czasem obumiera całe drzewo. Gdy jednak choroba grzybowa zaatakuje śliwę nieco później, wówczas zgnilizna przenosi się na owoce. To dlatego można dostrzec na nich zarodki grzyba.
Wiecie co? Sam miałem ten problem. Długo zastanawiałem się, co z nim zrobić. Z pomocą przyszedł mi naturalny oprysk śliwy. Wykonując oprysk śliwy, na dobre pozbyłem się choroby grzybowej tego drzewa i w końcu po latach zmagać zdołałem zebrać naprawdę bogaty plon.
Zastosuj oprysk śliwy i zapomnij o grzybach
Oprysk śliwy jest zalecany niezależnie od tego, z jakich powodów choroba grzybowa zaatakowała drzewo. Zwykle winne są za to uszkodzenia mechaniczne, nieodpowiednio dobrane stanowisko czy niepoprawna pielęgnacja.
Domowy, naturalny oprysk śliwy można na szczęście przygotować w łatwy sposób. Oprysk śliwy ze skrzypu polnego wymaga zalania 1 kg skrzypu 10 litrami wody. Osobiście wolę pociąć skrzyp na małe kawałki, aby lepiej oddawał cenne składniki do wody.
Roztwór zwykle zostawiam na dobę, a potem gotuję go przez 30 minut. Po ostudzeniu rozrabiam 1:3 z wodą i opryskuję nimi śliwy. Oprysk śliwy ze skrzypu polnego wykonuję także profilaktycznie, aby mieć pewność, że moje drzewka nie będą gniły.
Oprysk śliwy z chrzanu – jak go wykonać?
Oprysk śliwy można wykonać również z chrzanu. Osobiście nie przepadam za jego zapachem, ale czego się nie robi dla zdrowych i pięknych roślin. Jedyne czego potrzebujemy, to 300 g chrzanu i 10 litrów wody.
Tak też chrzan umieszczam w wodzie, oczywiście przedtem siekając go na kawałki. Preparat odstawiam na 12 godzin, a po tym czasie przelewam go do opryskiwacza i opryskuję drzewka. Metoda ta jest nieco szybsza od poprzedniej, dlatego też stosuję ją w nagłych wypadkach.
Zauważyłem, że oprysk śliwy jest jeszcze bardziej skuteczny, jeśli raz opryskamy go chrzanem, a raz skrzypem. Lubię mieszać te metody, gdyż daje mi to większą pewność, że moje drzewka będą zdrowe i silne.