DomekIOgrodek.pl
Sypanie solą drogową

imago stock&people/EAST NEWS

Jak sól drogowa działa na nasze rośliny?

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W ciągu ostatnich dni na polskich ulicach pojawił się śnieg, a co za tym idzie - drogi posypywane są solą kamienną, aby rozpuścić powstający lód. Niestety, ten surowiec negatywnie oddziałuje na nasze rośliny, m.in. na ich korzenie. Czy istnieje jak

W tym roku zima jak zawsze nas zaskoczyła. Jej pojawienie się ma zwykle silny wpływ na ruch drogowy, dlatego stosuje się tanie i skuteczne rozwiązanie - posypywanie dróg solą kamienną.

Jest to dość skuteczny sposób, ponieważ pomaga w rozpuszczaniu lodu, dzięki czemu gwarantuje lepszą przyczepność pojazdów do podłoża. Niestety, ma również fatalny wpływ na nasze rośliny.

Sól drogowa ma fatalny wpływ na rośliny

Do posypywania dróg stosuje się zwykle czystą sól kamienną lub mieszankę soli z piaskiem. 90% tej mikstury stanowi NaCl, a pozostałe 10% to zazwyczaj żwir, który zapobiega zbrylaniu się kryształków. Dzięki temu połączeniu obniża się temperatura zamarzania wody - na asfalcie nie tworzy się wtedy niebezpieczna lodowa pokrywa.

Jednak są też ciemne strony - ta mało estetyczna mieszanina, zamieniająca się z czasem breję z piasku i śniegu, ma fatalny wpływ na nasze rośliny ogrodowe. Powstałe błoto sprawia, że sól gromadzi się w glebie, co wpływa na zmianę jej odczynu pH i zaburza jej ciśnienie.

To ma wpływ na systemy korzeniowe drzew i krzewów, ponieważ nie są w stanie pobrać wody, która zatrzymała się w podłożu. Skutki mogą być katastrofalne - rośliny wiosną usychają, a w najgorszym wypadku obumierają.

Objawia się to ciemnymi i opadającymi liśćmi, a także schnącymi pędami młodych drzewek. Trudność pojawia się także podczas kiełkowania. Szczególnie wrażliwe na sól są iglaki

Jak ochronić nasze rośliny przed działaniem soli kamiennej?

Jeśli chcesz uratować swoje rośliny przed tymi fatalnymi konsekwencjami, musisz całkowicie zrezygnować z posypywania okolic domu solą! Zdecyduj się na zwykły piasek, który im nie szkodzi.

W sytuacji, gdy twoje rośliny znajdują się przy drodze posypywanej solą, koniecznie osłoń je specjalną matą albo folią. Pomocne może być również intensywne podlewanie aż do późnej jesieni. Można również zdecydować się na zastosowanie hydrożelu.

Póki co ciężko znaleźć lepszą pod wieloma względami metodę niż właśnie stosowanie soli kamiennej. Podobno specjaliści są w trakcie wymyślania odpowiedniego środka, ale na to jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać. Póki co starajmy się chronić nasze rośliny na tyle, na ile pozwalają nam dostępne metody.

Źródło: krysiak.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Przekręć jedną rzecz w oknie a oszczędzisz na ogrzewaniu. To kilka sekund

  • Nergal pokazał dom. Jest całkiem inaczej, niż może się wydawać

  • Błędy w odśnieżaniu, które niszczą kostkę brukową. Skutki bywają opłakane

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >