DomekIOgrodek.pl
Storczyk triki

pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany

Ważne zasady pielęgnacji storczyków

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Storczyki to bardzo popularne kwiaty doniczkowe. Wyglądają pięknie, a ich pielęgnacja wcale nie jest taka trudna. Wystarczy mieć odpowiednią wiedzę, aby kwiaty te mogły cieszyć oko na dłużej. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej się nimi opiekować.

Storczyk ze względu na swoje piękne kwiaty jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Wiele dostępnych barw i wielkości kwiatów, sprawia, że każdy z pewnością odnajdzie coś dla siebie. 

Storczyki można z łatwością uprawiać, trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Czasami zdarza się tak, że po przekwitnięciu nie chcą już wypuszczać nowych kwiatów. 

Przycinanie storczyków 

Cięcie kwiatostanu zaraz po przekwitnięciu zależy od gatunku. Te popularne w naszych domach storczyki mogą źle zareagować na przycięcie kwiatostanu. Lepiej zatem poczekać aż obumrą samoistnie. 

Jeśli mamy do czynienia z innymi odmianami, zaleca się przycięcie kwiatostanu nad trzecim pąkiem. Dzięki temu storczyk będzie mieć okazję obficie zakwitnąć. 

Temperatura i oświetlenie dla twojego storczyka

Storczyki wymagają odpowiedniego miejsca w naszych czterech kątach. Kwiaty te lubią ciepło, najlepiej czują się w temperaturze około 23 stopni Celsjusza. 

Musimy pamiętać także, że te rośliny przechodzą w stan spoczynku i wtedy potrzebują niższej temperatury. Najpopularniejszy w naszym mieszkaniu jest gatunek Phalenopsis i może on kwitnąć mimo braku spoczynku. Jednak będzie to mniej obfite. 

Ważne, aby kwiat był ustawiony w nasłonecznionym miejscu, aczkolwiek nie bezpośrednio na słońcu. Uważajmy także na przeciągi, kwiaty za nimi nie przepadają. 

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >