Storczyk triki
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany
Weronika Dadok - 26 Lutego 2021

Ważne zasady pielęgnacji storczyków

Storczyki to bardzo popularne kwiaty doniczkowe. Wyglądają pięknie, a ich pielęgnacja wcale nie jest taka trudna. Wystarczy mieć odpowiednią wiedzę, aby kwiaty te mogły cieszyć oko na dłużej. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej się nimi opiekować.

Storczyk ze względu na swoje piękne kwiaty jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Wiele dostępnych barw i wielkości kwiatów, sprawia, że każdy z pewnością odnajdzie coś dla siebie.

Storczyki można z łatwością uprawiać, trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Czasami zdarza się tak, że po przekwitnięciu nie chcą już wypuszczać nowych kwiatów.

Przycinanie storczyków

Cięcie kwiatostanu zaraz po przekwitnięciu zależy od gatunku. Te popularne w naszych domach storczyki mogą źle zareagować na przycięcie kwiatostanu. Lepiej zatem poczekać aż obumrą samoistnie.

Jeśli mamy do czynienia z innymi odmianami, zaleca się przycięcie kwiatostanu nad trzecim pąkiem. Dzięki temu storczyk będzie mieć okazję obficie zakwitnąć.

Znalazł w ogrodzie schron atomowyZnalazł w ogrodzie schron atomowyCzytaj dalej

Temperatura i oświetlenie dla twojego storczyka

Storczyki wymagają odpowiedniego miejsca w naszych czterech kątach. Kwiaty te lubią ciepło, najlepiej czują się w temperaturze około 23 stopni Celsjusza.

Musimy pamiętać także, że te rośliny przechodzą w stan spoczynku i wtedy potrzebują niższej temperatury. Najpopularniejszy w naszym mieszkaniu jest gatunek Phalenopsis i może on kwitnąć mimo braku spoczynku. Jednak będzie to mniej obfite.

Ważne, aby kwiat był ustawiony w nasłonecznionym miejscu, aczkolwiek nie bezpośrednio na słońcu. Uważajmy także na przeciągi, kwiaty za nimi nie przepadają.

Odpowiednie podłoże dla storczyków

Częsty błąd, który popełniamy to zastosowanie nieprawidłowego podłoża. Powinno być ono przede wszystkim przepuszczalne, niezbite i najlepiej, jeśli będzie składać się z torfu, ziemi, czy kawałków drewna.

Doniczka, w której rośnie storczyk, nie może być zbyt duża, ponieważ nie będzie chciał on zakwitnąć. Roślina powinna rosnąć w półprzezroczystej donicy. Nie hodujemy jej w kolorowych osłonkach.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News