Suszysz pranie w domu? Skutki mogą być niebezpieczne
W Glasgow przeprowadzono badanie, w którego efekcie dowiedzieliśmy się, że aż 87 domowników na 100 suszy pranie wewnątrz mieszkania. Naukowcy z Mackintosh School of Architecture zauważyli bardzo wzmożoną wilgotność powietrza w angielskich domach.
Okazało się, że podczas suszenia jednego prania do powietrza ulatniają się aż około 2 litry wody. Wilgotność podnosi się o 1/3. Takie warunki w połączeniu z wysoką temperaturą to raj dla roztoczy i pleśni, które przyczyniają się do rozwoju astmy i alergii.
W 25 procentach badanych domów znaleziono rodzaj pleśni odpowiadający za rozwój zapalenia płuc. Autorzy badań pokazali, jak dużym problemem jest brak miejsca w mieszkaniu, które umożliwiłoby bezpieczne suszenie. Zaapelowali również, aby przy budowie nowych mieszkań wziąć pod uwagę tworzenie odpowiednio wentylowanego pomieszczenia stanowiącego pralnię.
Jak Polacy suszą pranie?
Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce najpopularniejszym sposobem suszenia jest rozstawienie dwuskrzydłowej suszarki, która z powodu małego metrażu stoi zwykle w pokoju.
Polacy często wieszają suszarkę pod sufitem. Rodzi to niestety dodatkowe zagrożenie: kiedy w łazience znajduje się gazowy piecyk, wisi mokre pranie, a pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane, może dojść do zaczadzenia.
Osoby, które mają małe mieszkania, suszą pranie z pomocą pionowej suszarki, którą w ciągu dnia możemy umieścić pod prysznicem, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Powyższe opcje nie chronią nas jednak przed tworzeniem się pleśni i wdychaniem szkodliwych drobnoustrojów.
Jak się chronić przed negatywnym suszeniem prania?
Jeśli któryś z powyższych sposobów jest ci bliski i go stosujesz, czas na zmiany. Warto zastanowić się nad zastąpieniem ich inną metodą, szczególnie jeśli w domu znajduje się dziecko potrzebujące jak najlepszych warunków do rozwoju.
Najlepszą opcją jest, aby w mieszkaniu wydzielone zostało pomieszczenie na suszarnię. Jednak jest to trudne ze względu na kwestie finansowe, nie każdy może pozwolić sobie na dodatkowe, praktycznie nieuczęszczane przez człowieka pomieszczenie.
W takim przypadku warto zainwestować w suszarkę elektryczną, która skróci ten proces. Na rynku są dostępne suszarki do powieszenia na ścianę, ale także dwuskrzydłowe. Jeśli domowy budżet i miejsce w łazience na to pozwoli, można rozważyć inwestycję w suszarkę bębnową, która wyglądem przypomina pralkę.
Bezwzględu na panującą porę roku niezbędne jest regularne wietrzenie. Należy także kontrolować stan kanałów wentylacyjnych i pamiętać o odpowiednim poziomie wilgotności, która nie powinna przekraczać 60 procent. Jeśli w twoim mieszkaniu są zaparowane okna i utrzymuje się zapach stęchlizny to znak, że należy szybko zacząć działać.
Możesz spróbować wyposażyć swój dom w nawilżacz powietrza, który będzie kontrolować i niwelować zbyt wysoką wilgotność.
Źródło: portal.abczdrowie.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
Borys Szyc i Justyna Nagłowska pokazali dom. Niesamowicie przytulne cztery kąty
Ważne, spadają rachunki za kluczową domową usługę. Wiemy, ile zaoszczędzisz
Świetny trik na mycie okien, pożegnaj się ze smugami i brudem