Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Świadczenie, które pomoże zapłacić za prąd. Emeryci też mogą na nie liczyć
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.07.2024 07:20

Świadczenie, które pomoże zapłacić za prąd. Emeryci też mogą na nie liczyć

Lampa
Fot. Canva/pixelshot

W czasach drożejącej energii, jak nigdy poszukujemy oszczędności. Nic w tym dziwnego. Przepisy wchodzące w życie z dniem 1 lipca skutecznie przypominają nam o tym, jak drogie mogą być media.

Doliczmy do tego wartość inflacji i mamy przepis na małą fortunę, jaką co miesiąc wydajemy na utrzymanie naszego mieszkania. Aż chciałoby się skorzystać ze świadczenia, które mogłoby obniżyć wspomniane koszty. Na szczęście wiemy, jak to zrobić.

Jak uzyskać świadczenie na opłaty za energię?

Świadczenie, które może nam pomóc uiścić opłaty za energię, nosi nazwę bonu energetycznego. Ten oferowany będzie już od jesieni 2024 roku dla wszystkich, którzy spełnią warunki programu.

Wspomniane świadczenie przeznaczone jest głównie dla emerytów i rencistów, których świadczenia z tytułu emerytury lub renty są niższe, lub równe minimalnej emeryturze, czyli 1780,96 zł.

W przypadku przekroczenia tej wartości podobnie, jak przy wielu innych programach, stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”.

Świadczenie 2.jpg
Fot. Canva/Изображения пользователя Iaroslav

Wysokość bonu energetycznego

Świadczenia z tytułu bonu energetycznego mogą wynosić nawet 600 zł w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym. Tak też dla jednoosobowego gospodarstwa domowego możemy liczyć na dopłaty w wysokości 300 zł, dla trzy i czteroosobowego 400 zł, a dla pięcioosobowego 500 zł.

Najwyższa wartość 600 zł przeznaczona jest dla gospodarstw domowych sześcioosobowych i większych. Bon ten jednak można zwiększyć, jeśli wykażemy, że prąd to główne źródło ogrzewania naszego mieszkania czy domu, co oczywiście powinno być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wówczas kwota dopłat może wynosić nawet 1200 zł. 

Jak uzyskać bon energetyczny?

Aby uzyskać dodatkowe świadczenia, należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy. Te przyjmowane będą, począwszy od 1 lipca 2024 roku, aż do 30 września 2024 roku, a urząd na rozpatrzenie naszego wniosku będzie miał 60 dni.

Zdecydowanie jednak warto poświęcić chwilę, aby takowy wniosek złożyć. Patrząc na kwoty dopłat, możemy naprawdę sporo zyskać, biorąc pod uwagę, że świadczenie wynosić może nawet powyżej połowy najniższej krajowej emerytury.

Świadczenie 3.jpg
Fot. Canva/Pjjaruwan's Images

ZOBACZ TAKŻE: