Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > „Dobry start” dla rodziców i opiekunów. Złóż wniosek o świadczenie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.07.2024 10:17

„Dobry start” dla rodziców i opiekunów. Złóż wniosek o świadczenie

odrabianie lekcji
Fot. Canva/djedzura

1 lipca właścicielom nieruchomości kojarzy się tylko z jednym – wzrostem cen mediów. Jednakże jest też druga strona medalu, o której wiedzą nieliczni.

To właśnie 1 lipca 2024 roku rusza projekt „Dobry start”, czyli akcja dofinansowań wyprawek szkolnych w wysokości 300 zł. Jeśli jesteście zainteresowani tego typu świadczeniem, koniecznie zobaczcie, co musicie zrobić, aby wziąć udział w programie.

Czym jest program „Dobry start”?

Świadczenia w ramach programu „Dobry start” obejmować będą dofinansowania w wysokości do 300 zł na wyprawkę szkolną, czyli zestaw podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych.

O wspomniane świadczenie możecie ubiegać się w przypadku, gdy wasze dziecko jest czynnym uczniem w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, świadczenie to przysługuje do 24 roku życia.

Wnioski o wyprawkę szkolną możecie składać od 1 lipca aż do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Poprawnie wypełniony wniosek, który zostanie wysłany do końca sierpnia, to gwarancja wypłaty świadczenia najpóźniej do 30 września.

Pieniądze, które się w ten sposób otrzyma, można przeznaczyć na nowe biurko dla ucznia, książki czy przybory szkolne. Nie można także zapomnieć o dobrze dobranym fotelu biurowym dla dziecka - to na nim spędzi większość czasu przy odrabianiu lekcji.  

Dobry start 2.jpg
Fot. Canva/spaxiax, Getty Images

Komu przysługuje świadczenie „Dobry start”?

Wyprawka szkolna w wysokości 300 zł przysługuje każdej rodzinie spełniającej warunki programu, niezależnie od wysokości zarobków. Nie obejmuje jednak uczniów „zerówek” oraz studentów.

Ponadto rząd przygotował tzw. zasiłki rodzinne dla rodzin, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 674 zł (764 zł w przypadku rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością). W przypadku przekroczenia progu stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”.

Zasiłek rodzinny obejmować będzie kolejno:

  • 95 zł na dziecko do 5 roku życia;
  • 124 na dziecko pomiędzy 5-18 rokiem życia;
  • 135 zł na dziecko pomiędzy 18-24 rokiem życia.

„Dobry start” to nie jedyne nowe świadczenia. Poznaj 3 nowe dofinansowania

Nowelizacja przepisów wspiera rodziców w ich aktywności zawodowej. Nowymi świadczeniami, które przysługują dla pracujących rodziców, są dotacje z programów: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu”. Programy te mają na celu wsparcie rodziców, łączących obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

W zależności od programu rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie 500-1900 zł miesięcznie przez okres nawet do 24 miesięcy. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wspomniane świadczenia wypłacone będą już w IV kwartale 2024 roku – donosi portal businessinsider. Jest więc o co walczyć.

Dobry start 3.jpg
Fot. domekiogródek/Kamil Świętek

ZOBACZ TAKŻE: