Błędy w uprawie cukinii. To dlatego nie kwitnie
Uprawiacie cukinie w ogrodzie? Jeśli tak, to pewnie należycie do grona ogrodników, maniakalnie wypatrujących pierwszych kwiatów cukinii. Co jednak, jeśli te nie pojawiają się i nic nie zwiastuje ich rozkwitu?
Dlaczego cukinia nie kwitnie? To zdecydowanie pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie, gdy nasze cukinie nie rozwijają się prawidłowo. Wiecie co? Znaleźliśmy na ten problem rozwiązanie.
Gdy natura krzyżuje nam plany
Główny problem, dlaczego cukinia nie kwitnie, tkwi w błędach w pielęgnacji. Jeśli cukinia była uprawiana w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, to znaczy takich, w których żeńskie kwiaty nie mogły zostać zapylone.
Zapylenie następuje w godzinach między 5 a 12. Jeśli jednak pogoda nam nie sprzyja, kwiaty te nie mogą zostać zapylone, a cukinia nie zakwitnie.
Żeby w ogóle doszło do wspomnianego zapylenia, potrzebujemy także kwiatów męskich i ingerencji owadów zapylających. Jeśli którykolwiek element tej układanki zawodzi, wówczas mamy gotową odpowiedź na pytanie: „Dlaczego cukinia nie kwitnie?”.
Nie popełniaj tych błędów przy uprawie cukinii
Czasem jednak rozwiązaniem zagadki: „Dlaczego cukinia nie kwitnie?” jesteśmy my sami. Zastanówcie się, czy nie zaniedbaliście podlewania cukinii, albo uprawialiście ją na nieodpowiednim stanowisku. Niektóre kwestie oczywiście można wyprostować.
W trakcie upałów zwiększcie częstotliwość podlewania, doprowadźcie odczyn gleby do pH 6,5 oraz przytnijcie liście cukinii tak, aby lepiej napowietrzyć podłoże, a istnieje szansa, że wasza cukinia jeszcze zakwitnie.
Dlaczego cukinia nie kwitnie? To wina szkodników
Czasem jednak rozwiązanie zagadki „Dlaczego cukinia nie kwitnie?” tkwi nie w warunkach atmosferycznych, czy w błędach w uprawie, ale w innym niedopatrzeniu.
Gwoździem do trumny dla naszej cukinii są ślimaki, które szczególnie w maju i czerwcu są aż nazbyt aktywne. Wówczas te szkodniki w przeciągu jednej nocy mogą dosłownie zniszczyć całe krzaczki, zżerając je aż do korzeni.
Dotyczy to szczególnie młodych cukinii, które nie mają jeszcze twardych liści i pędów. Aby się przed tym ochronić, zastosujcie wszelkie środki do wzmocnienia roślin oraz te odstraszające ślimaki. Dzięki temu ocalicie swoje plony.
ZOBACZ TAKŻE:
- Jak stworzyć piękny ogród na małej przestrzeni? Rozmowa z ekspertką
- Na koperku pojawiły się mszyce. Pozbyłem się ich 1 opryskiem
- Krzysztof Rutkowski sprzedaje swój pałac. Cena zwala z nóg