koszyczek
Marek BAZAK/East News
Marta Idzikowska - 3 Kwietnia 2021

Święcenie pokarmów w domu. Apel Prymasa Polski, jak się zachować?

W tym roku ze względu na pandemię wielu z nas obawia się święcić pokarmy wielkanocne w kościele. Mimo że wiele parafii oferuje opcje błogosławienia zawartości koszyczka na zewnątrz, to Prymas Polski Wojciech Polak wystosował do wiernych ważny apel. Czy Kościół Katolicki dopuszcza święcenie pożywienia przy własnym stole? I jak się do tego zabrać?

Wielkanoc w tym roku jest wyjątkowa - nie możemy spędzić jej tak jak zwykle z racji pandemii. Również święcenie pokarmów w tym roku odbywa się nieco inaczej - parafie oferują swoim wiernym realizowanie tego obrzędu na zewnątrz. Czy wszyscy z tego skorzystają?

Święcenie pokarmów w domu. Prymas Polski wystosował gorący apel do Polek i Polaków

Ten nurtujący temat poruszany był ostatnio przez Radio Plus. Zapytano wtedy Prymasa Polski, Wojciecha Polaka o to, w jaki sposób należy zachować się w związku z błogosławieniem pożywienia znajdującego się w koszyczku.

W końcu jest to jeden z najważniejszych zwyczajów świątecznych, a wielu z nas nie wyobraża sobie obycia się bez tej symbolicznej czynności. Czy uszczerbek dla duchowości rzeczywiście będzie duży, jeśli ominiemy święcenie pokarmów w kościele?

Duchowny w odpowiedzi na pytania redakcji zapewnił, że zachęca do samodzielnego błogosławienia jajek we własnych domach. Podkreślił, że jest to zachowanie odpowiedzialne oraz jednoczące członków rodziny, gdyż łączą się ze sobą duchowo poprzez odmawianie modlitwy.

Więzili go przez trzy lata, chcieli przywłaszczyć jego mieszkanieWięzili go przez trzy lata, chcieli przywłaszczyć jego mieszkanieCzytaj dalej

Prymas Polski powiedział, że w swojej diecezji dopuścił święcenie pokarmów na zewnątrz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jednak potwierdza, że nie jest to żadna konieczność, gdyż ta tradycja sama w sobie nie jest istotą Świąt Wielkanocnych.

Święcenie pokarmów w domu. Co na to Polki i Polacy?

Zapytaliśmy jedną z naszych czytelniczek, Agatę Prusinowską, czy zamierza w tym roku dostosować się do zaleceń abp Wojciecha Polaka i błogosławić pożywienie we własnym zakresie.

- W zeszłym roku całą rodziną rzeczywiście święciliśmy pokarmy przy stole w domu. Znaleźliśmy dokładną instrukcję i porady w internecie i zastosowaliśmy je, ponieważ obawialiśmy się iść do kościoła - sytuacja związana z pandemią była napięta. W tym roku jednak podjęliśmy decyzję o odwiedzeniu swojej parafii, żeby ksiądz pobłogosławił nasz koszyczek. Skoro mamy możliwość stania na zewnątrz w bezpiecznych warunkach, to czemu nie?

Święcenie pokarmów w domu. Jak to zrobić?

Na stronach niektórych parafii możemy znaleźć wiele instrukcji mówiących o tym, w jaki sposób należy postąpić w przypadku kultywowania tradycji w swoich czterech kątach.

My wybraliśmy tę, która pochodzi z książki „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Poniżej znajdują się screeny z instrukcją.

screen książka

screen książka

Screeny pochodzą ze strony liturgia.wiara.pl, gdzie możecie przeczytać więcej na temat domowego święcenia pokarmów.

Źródło: Radio PLUS

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News