DomekIOgrodek.pl
koszyczek

Marek BAZAK/East News

Święcenie pokarmów w domu. Apel Prymasa Polski, jak się zachować?

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W tym roku ze względu na pandemię wielu z nas obawia się święcić pokarmy wielkanocne w kościele. Mimo że wiele parafii oferuje opcje błogosławienia zawartości koszyczka na zewnątrz, to Prymas Polski Wojciech Polak wystosował do wiernych ważny apel. Czy Ko

Wielkanoc w tym roku jest wyjątkowa - nie możemy spędzić jej tak jak zwykle z racji pandemii. Również święcenie pokarmów w tym roku odbywa się nieco inaczej - parafie oferują swoim wiernym realizowanie tego obrzędu na zewnątrz. Czy wszyscy z tego skorzystają?

Święcenie pokarmów w domu. Prymas Polski wystosował gorący apel do Polek i Polaków

Ten nurtujący temat poruszany był ostatnio przez Radio Plus. Zapytano wtedy Prymasa Polski, Wojciecha Polaka o to, w jaki sposób należy zachować się w związku z błogosławieniem pożywienia znajdującego się w koszyczku.

W końcu jest to jeden z najważniejszych zwyczajów świątecznych, a wielu z nas nie wyobraża sobie obycia się bez tej symbolicznej czynności. Czy uszczerbek dla duchowości rzeczywiście będzie duży, jeśli ominiemy święcenie pokarmów w kościele?

Duchowny w odpowiedzi na pytania redakcji zapewnił, że zachęca do samodzielnego błogosławienia jajek we własnych domach. Podkreślił, że jest to zachowanie odpowiedzialne oraz jednoczące członków rodziny, gdyż łączą się ze sobą duchowo poprzez odmawianie modlitwy.

Prymas Polski powiedział, że w swojej diecezji dopuścił święcenie pokarmów na zewnątrz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jednak potwierdza, że nie jest to żadna konieczność, gdyż ta tradycja sama w sobie nie jest istotą Świąt Wielkanocnych.

Święcenie pokarmów w domu. Co na to Polki i Polacy?

Zapytaliśmy jedną z naszych czytelniczek, Agatę Prusinowską, czy zamierza w tym roku dostosować się do zaleceń abp Wojciecha Polaka i błogosławić pożywienie we własnym zakresie.

- W zeszłym roku całą rodziną rzeczywiście święciliśmy pokarmy przy stole w domu. Znaleźliśmy dokładną instrukcję i porady w internecie i zastosowaliśmy je, ponieważ obawialiśmy się iść do kościoła - sytuacja związana z pandemią była napięta. W tym roku jednak podjęliśmy decyzję o odwiedzeniu swojej parafii, żeby ksiądz pobłogosławił nasz koszyczek. Skoro mamy możliwość stania na zewnątrz w bezpiecznych warunkach, to czemu nie? 

Święcenie pokarmów w domu. Jak to zrobić?

Na stronach niektórych parafii możemy znaleźć wiele instrukcji mówiących o tym, w jaki sposób należy postąpić w przypadku kultywowania tradycji w swoich czterech kątach.

My wybraliśmy tę, która pochodzi z książki „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Poniżej znajdują się screeny z instrukcją.

Screeny pochodzą ze strony liturgia.wiara.pl, gdzie możecie przeczytać więcej na temat domowego święcenia pokarmów.

Źródło: Radio PLUS

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Genialny trik ze skórką od banana. Cudownie działanie na rośliny

  • „Nasz nowy dom”: Takiego grzyba na ścianie Katarzyna Dowbor jeszcze nie widziała

  • Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Zaskakujące rozwiązanie

Podobne artykuły

pająki

Aktualności

Tysiące pająków w Australii ucieka przed powodzią. Obsiadają ogrodzenia i nacierają na ogrody

Czytaj więcej >
dziecko

Aktualności

Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

Czytaj więcej >
Napad na babcie w mieszkaniu oszustwo

Aktualności

Podszywali się pod służby i okradli mieszkanie

Czytaj więcej >
dzik

Aktualności

Dzik utknął w ogrodowym basenie. Załamał się pod nim lód

Czytaj więcej >
igloo

Aktualności

Domowe igloo zawaliło się na ojca i syna. Tragiczny finał

Czytaj więcej >
kuchenka

Aktualności

Kobieta znalazła na kuchence siedlisko pająków

Czytaj więcej >