Święcenie pokarmów w domu. Apel Prymasa Polski, jak się zachować?
Wielkanoc w tym roku jest wyjątkowa - nie możemy spędzić jej tak jak zwykle z racji pandemii. Również święcenie pokarmów w tym roku odbywa się nieco inaczej - parafie oferują swoim wiernym realizowanie tego obrzędu na zewnątrz. Czy wszyscy z tego skorzystają?
Święcenie pokarmów w domu. Prymas Polski wystosował gorący apel do Polek i Polaków
Ten nurtujący temat poruszany był ostatnio przez Radio Plus. Zapytano wtedy Prymasa Polski, Wojciecha Polaka o to, w jaki sposób należy zachować się w związku z błogosławieniem pożywienia znajdującego się w koszyczku.
W końcu jest to jeden z najważniejszych zwyczajów świątecznych, a wielu z nas nie wyobraża sobie obycia się bez tej symbolicznej czynności. Czy uszczerbek dla duchowości rzeczywiście będzie duży, jeśli ominiemy święcenie pokarmów w kościele ?
Duchowny w odpowiedzi na pytania redakcji zapewnił, że zachęca do samodzielnego błogosławienia jajek we własnych domach . Podkreślił, że jest to zachowanie odpowiedzialne oraz jednoczące członków rodziny, gdyż łączą się ze sobą duchowo poprzez odmawianie modlitwy.
Prymas Polski powiedział, że w swojej diecezji dopuścił święcenie pokarmów na zewnątrz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa . Jednak potwierdza, że nie jest to żadna konieczność, gdyż ta tradycja sama w sobie nie jest istotą Świąt Wielkanocnych.
Święcenie pokarmów w domu. Co na to Polki i Polacy?
Zapytaliśmy jedną z naszych czytelniczek, Agatę Prusinowską, czy zamierza w tym roku dostosować się do zaleceń abp Wojciecha Polaka i błogosławić pożywienie we własnym zakresie.
- W zeszłym roku całą rodziną rzeczywiście święciliśmy pokarmy przy stole w domu . Znaleźliśmy dokładną instrukcję i porady w internecie i zastosowaliśmy je , ponieważ obawialiśmy się iść do kościoła - sytuacja związana z pandemią była napięta. W tym roku jednak podjęliśmy decyzję o odwiedzeniu swojej parafii , żeby ksiądz pobłogosławił nasz koszyczek. Skoro mamy możliwość stania na zewnątrz w bezpiecznych warunkach, to czemu nie?
Święcenie pokarmów w domu. Jak to zrobić?
Na stronach niektórych parafii możemy znaleźć wiele instrukcji mówiących o tym, w jaki sposób należy postąpić w przypadku kultywowania tradycji w swoich czterech kątach.
My wybraliśmy tę, która pochodzi z książki „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Poniżej znajdują się screeny z instrukcją.
Screeny pochodzą ze strony liturgia.wiara.pl, gdzie możecie przeczytać więcej na temat domowego święcenia pokarmów.
Źródło: Radio PLUS
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
-
Genialny trik ze skórką od banana. Cudownie działanie na rośliny
-
„Nasz nowy dom”: Takiego grzyba na ścianie Katarzyna Dowbor jeszcze nie widziała
-
Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Zaskakujące rozwiązanie