Zioła urosną jak na drożdżach, gdy zastosujesz te sposoby
Bezwzględu na to, czy mieszkasz w mieszkaniu, czy w domu z ogrodem, masz szansę mieć dostęp do świeżych ziół. Na ziołowy ogródek zawsze znajdzie się miejsce. Możesz wygospodarować je na balkonie, tarasie, czy stworzyć małą rabatkę przy domu.
Uprawę możesz prowadzić w wiaderku, skrzynce po jabłkach, dużej donicy, czy innym niepotrzebnym pojemniku. Wymiary powinny pozwalać na posadzenie kilku sadzonek. Pamiętajmy, że każda z nich musi mieć swoją przestrzeń około 20-30 centymetry kwadratowe. Jeśli pojemnik jest mniejszy, ograniczmy się do 2-3 sadzonek.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, najlepiej zbudować małą podwyższoną rabatkę z kamieni, drewnianych bali lub cegieł.
Przygotowanie ogródka ziołowego w mieszkaniu
Najpopularniejsze i jednocześnie najmniej wymagające rośliny zielne:
Bazylia
Rozmaryn
Oregano
Tymianek
Estragon
Kocanka włoska -Maggi, Curry
Mięta
Melisa
Ważne, aby pamiętać o tym, że ogródek ziołowy powinien być nasłoneczniony oraz osłonięty od wiatru. Niektóre zioła oczywiście preferują cień, dbając jednak o ich odpowiednie nawodnienie, mogą poradzić sobie na pełnym słońcu.
Przygotowując miejsce do sadzenia, wyposażmy się w pojemnik, z otworami na dnie, aby zapewnić odprowadzanie nadmiaru wody. Jeśli jest drewniany, powinniśmy wyłożyć go folią, aby uniknąć butwienia.
Na dno wsypujemy kamyki, lub potłuczone gliniane donice i dodajemy warstwę piachu dla odpowiedniego drenażu. Zasypujemy ziemią z worka lub przesianym kompostem.
Do tak przygotowanego podłoża wsadzamy sadzonki lub nasiona.
Sposób sadzenia ogródka ziołowego w mieszkaniu
Ważnym aspektem jest sadzenie kaskadowe, czyli niskie rośliny z przodu, przy krawędziach, zaś wysokie w głębi. Dodatkowym atutem będzie wzbogacenie ziołowego kącika w kwiaty. Na przykład lawendę, bratki, czy nagietki. Spowoduje to ochronę przed szkodnikami oraz odpowiednio ozdobi ziołowe królestwo. Połączenie zapachu lawendy i ziół to świetny pomysł.
Ziołowy kącik przede wszystkim należy stosownie podlewać i okresowo nawozić naturalnymi wersjami. Nie chcemy przecież, aby faszerowane były chemią.
Ziołowe zakątki w mieszkaniu to świetny sposób na świeże zioła zawsze pod ręką. Potrawy będę miały wyjątkowy charakter. Dbanie o taki mini świat dodatkowo daje dużo satysfakcji i walorów estetycznych. Dlaczego nie spróbować?
Źródło: ogrodowyportal.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: