Czyszczenie sztućców
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany
Weronika Dadok - 11 Lutego 2021

5 domowych trików na czyste i błyszczące sztućce

Odpowiednio dobrany zestaw sztućców będzie nam służyć na lata. Nie możemy jednak zapominać o ich dobrej pielęgnacji. Jak zatem sprawić, aby prezentowały się zawsze idealnie? W tym artykule podpowiemy, co warto zrobić.

Sztućce to narzędzia codziennego użytku. Towarzyszą nam podczas każdego z posiłków, również tych, które mają być uroczyste. Szczególnie wtedy zależy nam, aby nasi goście zauważyli nienaganną zastawę.

Świetne sposoby na czyszczenie sztućców srebrnych

Jeśli chcemy wyczyścić nasze srebrne sztućce, możemy wykorzystać to, co najprawdopodobniej posiadamy już w domowym zaciszu.

Pierwszy sposób polega na rozpuszczeniu 5 łyżek octu, sody oczyszczonej w 3 litrach gorącej wody. Mieszankę należy doprowadzić do wrzenia i zanurzyć w niej sztućce. Po około 10 minutach wystarczy opłukać je letnią wodą i wypolerować suchą szmatką.

Inną opcją jest zanurzenie sztućców kuchennych w szklance z coca colą. Skuteczność metody zawdzięczamy zawartym w napoju kwasowi, który posiada właściwości czyszczące.

Wielki pyton w domuWielki pyton w domuCzytaj dalej

Czyszczenie nierdzewnych sztućców

Domowe sposoby sprawdzą się także w przypadku czyszczenia kompletów ze stali nierdzewnej. Do tego sprawdzi się idealnie jeden, bardzo zaskakujący sposób!

Sprawdzonym patentem jest zanurzenie sztućców na co najmniej 10 minut w wodzie z gotowanych ziemniaków, lub szpinaku. Jeśli zależy nam, aby noże kuchenne odzyskały pierwotną barwę i połysk, możemy dodać również odrobinę amoniaku.

Sposoby na poczerniałe sztućce i zacieki

Gdy często używamy naszych sztućców, na ich powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Jeśli zależy nam na tym, aby je usunąć, należy pamiętać o regularnym przecieraniu ich powierzchni ściereczką z flaneli, bawełny lub mikrofibry.

Aby ściągnąć z powierzchni sztućców już powstałe ślady użytkowania, możemy zastosować kwasek cytrynowy.

Idealny połysk nadamy, zanurzając sprzęt w roztworze wody z octem w proporcjach 9:1. Sztućce powinny leżeć w płynie około 15 minut, na końcu w trakcie polerowania, możemy natrzeć je dodatkowo oliwą.

Źródło: tadar.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News