Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie wyrzucaj obierek po ogórkach. Rozłóż w ogrodzie, szkodniki uciekną
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.06.2024 06:00

Nie wyrzucaj obierek po ogórkach. Rozłóż w ogrodzie, szkodniki uciekną

Ogórek
Fot. Canva/Изображения пользователя SERSOL

Czy wiedzieliście, jak wiele cennych produktów na co dzień wyrzucacie do kosza? Nie insynuujemy, że utylizujecie w ten sposób żywność. Niestety podczas jej obróbki tworzymy wiele odpadów, które niesłusznie wyrzucamy do śmieci.

Przykładowo obierki po ogórkach są bardzo cennym produktem w ogrodzie, który może zastąpić sztuczne i drogie nawozy. Dodatkowo odstrasza niektóre inwazyjne szkodniki, które potrafią zniszczyć nasze uprawy.

Wykorzystaj ogórki w pełni

Niedawno pisaliśmy o tym, że gorzki smak ogórków wynika z zawartych w nich związków o nazwie kukurbitacyny. Substancje te wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, które spokojnie możecie wykorzystać w ogrodzie.

Ich właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, czy antybakteryjne wykorzystać możecie nie tylko w ogrodzie, ale również w domu.

Przykładowo skórki z ogórka doskonale sprawdzą się jako kilkunastominutowe maseczki pod oczy, które świetnie radzą sobie z porannymi obrzękami twarzy.

Ogórek 2.jpg
Fot. Canva/Fit Health and happy Property - By Mehdi, Getty Images

Jak wykorzystać skórki ogórka w ogrodzie?

W ogrodzie skórki ogórka świetnie sprawdzą się jako preparat odstraszający mrówki. Zawdzięczają to wspomnianym powyżej kukurbitacynom.

Wystarczy rozłożyć obierki po ogórkach w ogrodzie, w miejscu najczęstszego pojawiania się mrówek i gotowe. Możecie mieć pewność, że te będą uciekać w popłochu z Waszego ogrodu.

Wyczyść zabrudzenia odpadami

Czy wiedzieliście, że skórka ogórka może posłużyć również do przygotowania naturalnego środka czyszczącego? Mało kto wie, że ten doskonale sprawdzi się w czyszczeniu kuchni i łazienki.

Wystarczy zmieszać 3 łyżki sody oczyszczonej, z garścią startych skórek ogórka i odrobiną wody. Całość dokładnie mieszamy i gotowe. Jednolita masa wspaniale usunie silne zabrudzenia.

Wystarczy tylko nanieść ją na plamę, poczekać kilka minut i spłukać wodą. Nawet trudne do usunięcia plamy zwyczajnie nie mają z tą mieszanką szans. Gorąco polecamy wypróbować ten i inne nasze patenty z ogórkiem w roli głównej w praktyce. Będziecie zaskoczeni, jak wiele można zrobić przy użyciu zwykłych kuchennych odpadów.

Ogórek 3.jpg
Fot. Canva/darekbphotos

ZOBACZ TAKŻE: