DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ta czynność jest teraz najważniejsza. Nie zrobisz jesienią, latem zbiorów nie będzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.09.2023 11:13

Ta czynność jest teraz najważniejsza. Nie zrobisz jesienią, latem zbiorów nie będzie

Prace w ogrodzie
Canva/Natela Kobaidze; Canva/ArtRepublic

Dbanie o odpowiednią jakość ziemi w ogrodzie jest niezwykle ważne. Od jej stanu i jakości zależą w głównej mierze nasze plony. Na nic zda się dobór idealnego stanowiska pod uprawę, jeśli jakość ziemi, w której sadzimy nasze rośliny, będzie niska.

Nie ulega wątpliwości, że o ziemię w ogrodzie trzeba dbać. Jak robić to poprawnie? Okazuje się, że wystarczy regularnie na jesień stosować tę jedną metodę, aby nasza ziemia w ogrodzie znacznie dłużej była żyzna i wydała w przyszłym roku bogaty plon.

Jak zadbać o ziemię w ogrodzie?

Jak zadbać o ziemię w ogrodzie? Metod na to jest naprawdę wiele, aczkolwiek najlepszą z nich wydaje się przekopywanie jej. Dlaczego to takie ważne? W procesie przekopywania gleby rozluźniamy jej strukturę.

Jest to szczególnie istotne w kontekście twardej, zbitej gleby. Rozluźniona gleba lepiej będzie chłonąć wodę, a poprzez brak jej zastojów, rośliny nie będą gnić w ziemi. Rozluźnianie gleby dodatkowo ją napowietrza, dzięki czemu tworzą się w niej korzystne dla roślin bakterie.

Przekopanie ogrodu pozwoli także na wydobycie na powierzchnię szkodników, które łatwo wówczas usunąć. Naruszenie struktury gleby ułatwi również usuwanie z niej chwastów, które przyczyniają się do obniżenia urodzaju.

Prace w ogrodzie 2.jpg
Canva/Maria Sbytova

Jaką metodę przekopywania ogrodu wybrać?

Ogród możemy przekopać zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. Pierwsza metoda zalecana jest w ciasnych miejscach, gdzie trudno byłoby dotrzeć glebogryzarką. Obecnie przekopywanie ziemi ręcznie może być uzupełnieniem metody mechanicznej.

W końcu to właśnie ręczna metoda przekopywania ziemi umożliwi dotarcie nawet w trudnodostępne miejsca. Warto do tego celu użyć wideł i szpadla. Ziemię przekopujemy na głębokości 25-30 cm, przewracając ją do góry nogami.

Zadanie to jest znacznie prostsze przy użyciu mechanicznej glebogryzarki. Znacząco przyspiesza to pracę, którą można ograniczyć do kilku godzin zamiast do kilku dni. Ponadto glebogryzarka lepiej rozdrobni ziemię, dzięki czemu jeszcze lepiej naruszy jej strukturę.

Jak często warto przekopywać glebę?

Zabieg przekopywania ziemi najlepiej praktykować dwa razy do roku. Zaleca się robić to wiosną i jesienią. Wiosenne przekopywanie pozwoli na usunięcie pierwszych chwastów oraz lepiej przygotuje ziemię do nawożenia kompostem czy gnojówką.

Z kolei przekopywanie jesienne pozwoli lepsze napowietrzenie gleby i dokładniejsze usunięcie z niej chwastów oraz insektów, dzięki czemu ta będzie bardziej żyzna w przyszłym sezonie i wyda bardziej dorodny plon.

Prace w ogrodzie 3.jpg
Canva/Olga Evtushkova, Getty Images

Zobacz także: