Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ta roślina urozmaici Twój ogród. Niepozorna latem, zachwyca jesienią
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.09.2023 14:47

Ta roślina urozmaici Twój ogród. Niepozorna latem, zachwyca jesienią

Płonący krzew
Canva/anmbph, Getty Images

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób urozmaicić swój ogród? Jeśli kiedykolwiek zdecydowaliście się na sadzenie nowych krzewów, czy kwiatów, to z pewnością stanęliście przed tym wyzwaniem.

Dobór roślin do przydomowego ogrodu nie jest tak prosty, jak się wydaje. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych zastosowań, które przy minimalnym nakładzie pracy zrobią z Waszego ogrodu prawdziwe dzieła sztuki. Poznajcie płonący krzew.

Czym jest płonący krzew?

Płonący krzew to roślina spokrewniona z trzmieliną pospolitą. Jej pełna nazwa brzmi trzmielina oskrzydlona. Roślina ta w naturze porasta tereny Azji, aczkolwiek potrafi się także zaadaptować do europejskiego klimatu.

Płonący krzew (z angielskiego burning bush) charakteryzuje się imponującą wielkością. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości i posiada rozłożystą koronę. Latem płonący krzew posiada zielonkawe liście, spośród których wyrastają niepozorne, zielonkawe kwiaty. Początkowo są ona trudne do zauważania.

Krzew ten zmienia się wraz z porami roku. Przez większość roku płonący krzew wygląda zupełnie normalnie, ale jesienią dzieje się z nim prawdziwa magia.

Płonący krzew w ogrodzie.jpg
Canva/RobsonPL, Getty Images

Płonący krzew i jego jesienna metamorfoza

Wraz z nadejściem jesieni, płonący krzew przechodzi metamorfozę. Jego liście przebarwiają się, a kwiaty nabierają intensywnego, czerwono-purpurowego koloru. Dlatego też płonący krzew nazywany jest również trzmieliną czerwoną.

Przed nadejściem zimy, płonący krzew ponownie zaskakuje. Wytwarza on różowo-pomarańczowe owoce, a listwy koronkowe wyrastające z jego pędów przypominają malutkie skrzydełka. 

Co ciekawe owoce tej rośliny są jadalne wyłącznie dla ptaków. Dla wszystkich ssaków (w tym ludzi) spożycie owoców płonącego krzew u jest trujące.

Jak uprawiać płonący krzew?

Jeśli zastanawiacie się, jak uprawiać płonący krzew, mamy dla Was dobrą wiadomość. Jest on stosunkowo prosty w uprawie. Płonący krzew wymaga jedynie słonecznego stanowiska. Poza tym nie ma on większych wymagań.

Nie zaleca się oczywiście sadzić go na podłożu gliniastym, ale poza tym poradzi sobie on z każdą glebą i częstotliwością podlewania. Krzew jest odporny na suszę i mróz. Nie straszne mu również zasolenie ziemi. Z tego względu jest chętnie wybieranym krzewem ogrodowym przez wielu ogrodników.

Jak pielęgnować płonący krzew?

Pielęgnacja tej rośliny również jest łatwa. Płonący krzew wymaga przycinania przez dwa pierwsze lata. Najlepiej robić to na wiosnę, skracając pędy o 1/3 długości. Warto wówczas usunąć suche i połamane pędy.

Płonący krzew chętnie wykorzystywane jest zarówno jako ozdoba ogrodu, jak i jako alternatywa dla żywopłotu. Wyobrażacie sobie stworzyć naturalne, żywe ogrodzenie, które zmienia kolory w trakcie roku? Zazdrość rodziny i sąsiadów gwarantowana.

Płonący krzew.jpg
Canva/AIS60, Getty Images