DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób to we wrześniu i zabezpiecz tuje przed zimą. W przyszłym sezonie będą jeszcze piękniejsze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.09.2023 16:46

Zrób to we wrześniu i zabezpiecz tuje przed zimą. W przyszłym sezonie będą jeszcze piękniejsze

Tuje
Unsplash/Aleksei Tertychnyi; Unsplash/Yoksel 🌿 Zok

Tuje to jedne z bardziej popularnych krzewów ogrodowych. Uprawiamy je zarówno w formie niskich, precyzyjnie przystrzyżonych kuli, jak i w formie wysokich, pnących się niczym świerki krzewów. Niezależnie od sposobu uprawy, tuje to krzewy, bez których trudno wyobrazić sobie ogród.

Czy jednak wiesz, jak poprawnie pielęgnować tuje? Jesień to szczególny czas dla tui. Końcem września warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, aby przygotować tuje na chłodniejszy okres w roku. Krzewy te odwdzięczą się Wam pięknym wzrostem w następnym sezonie.

Jak dbać o tuje jesienią?

Tuje to krzewy stosunkowo odporne na zmienne warunki klimatyczne. Niestety nie można powiedzieć, że są to rośliny mrozoodporne. Co prawda przetrwają one nawet mroźne zimy, ale wymagają od nas odpowiedniego przygotowania ich do trudnych warunków klimatycznych.

Zacznijmy od nawożenia. Tuje wymagają regularnego nawożenia kilka razy do roku. Przyjęło się, że nawożenie przeprowadza się na wiosnę, latem oraz na jesień. Ostatnie, jesienne nawożenie jest szczególnie istotne.

Jesienne nawożenie powinno być przeprowadzone w taki sposób, aby tuje dostały jasny sygnał, że pora szykować się na chłodniejszy sezon. Co powinno znajdować się w nawozie? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Tuje dotyk.jpg
Unsplash/Alexey Suslyakov

Jak nawozić tuje na jesień?

Jesienne nawożenie tui wymaga wiedzy na temat charakterystyki tego typu roślin. Tuje w chłodniejsze okresy roku potrzebują znacznych ilości potasu, fosforu oraz magnezu. Dzięki mieszance tych trzech składników odżywczych tuja wzmocni swoje korzenie na tyle, by oprzeć się nawet przeszywającym mrozom.

Ponadto magnez zawarty w mieszance będzie sprzyjał utrzymaniu zielonych, zdrowych pędów tui. Łatwo zauważyć niedobór tego związku u tui. Objawia się on żółknięciem i obumieraniem rośliny. Jeśli borykacie się z takim problemem, wiecie już co robić.

Jak zadbać o tuje zimą?

Odpowiednie przygotowanie tui do chłodniejszych miesięcy w roku gwarantuje Wam, że roślina nie tylko przetrwa zimę, ale również szybko zregeneruje się wraz z nadejściem wiosny. Warto poświęcić tujom nieco uwagi na przełomie września i października.

Jeśli jesteście ciekawi, jak prawidłowo dbać o tuje, koniecznie zapoznajcie się z innymi naszymi artykułami na ten temat. Gwarantujemy Wam, że stosując się do naszych porad, stworzycie ogród swoich marzeń, niezależnie jakie rośliny w nim posadzicie. Podejmujecie wyzwanie?

Tuje zimą.jpg
Unsplash/맥심