Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ta mieszanka odstrasza krety najlepiej na świecie. Wlej ją do kopca, przepędzisz je na dobre
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 18.02.2023 13:40

Ta mieszanka odstrasza krety najlepiej na świecie. Wlej ją do kopca, przepędzisz je na dobre

Kret na powierzchni
Canva/Tramper2

Mimo że sympatyczny z wyglądu, kret nie zawsze jest mile widziany w naszym ogrodzie. Tworzone przez niego kopce nie wyglądają estetycznie, a do tego niszczą korzonki roślin. Mamy jednak kilka sposobów, które bez szkody dla zwierzęcia sprawią, że stworzenia te zaczną omijać nasze zielone kąciki szerokim łukiem.

Jak wygląda kret?

Krety są znane praktycznie każdemu. To małe zwierzątka, których walcowate ciała pokryte są czarnym futerkiem. Chociaż zdarzają się i osobniki o jasnym ubarwieniu: łaciate, kremowe, złociste, a nawet cynamonowe.
Długość ich ciała mieści się w przedziale od 11 do 17 centymetrów. Mają krótkie ogonki, które osiągają mniej więcej 2 centymetry. 

Cechą rozpoznawczą, poza czarnym umaszczeniem jest ich długi, wąski ryjek, szyja, która jest praktycznie niewyodrębniona, oraz ich potężne łapki. To dzięki nim może kopać te wszystkie tunele! Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że krety nie posiadają małżowin usznych, a ich oczy zostały ukryte głęboko w futrze. Ma to na celu ułatwienie zwierzęciu funkcjonowanie. Uszy i oczy kreta są chronione, więc kiedy porusza się pod ziemią, mało co jest w stanie je zranić. 

Dodamy tutaj, że wbrew pozorom krety wcale nie są ślepe, mimo że średnica ich oczu wynosi, tylko jeden milimetr. 

Kret Tabble.png
Pixabay/Tabble
Podlej zielistkę domowym nawozem. Praktycznie od razu zacznie wypuszczać nowe liście

Skąd wiemy, że kret nawiedził nasz ogródek?

Nietrudno zorientować się, kiedy w naszym ogrodzie zagościł kret. Czasami wystarczy się tylko rozejrzeć, aby dostrzec kopczyki, jakie tworzy, kiedy intensywnie pracuje nad budową tuneli.  Chodzi nam o te wysokie grudki ziemi, które psują estetykę ogrodów, czy miejskich trawników. 

Kopiec Kreta.png
pixabay/meineresterampe

Drugim, sygnałem, że w naszym zielonym zakątku zamieszkał kret to marniejące rośliny. Krety, podczas tworzenia tuneli, często uszkadzają systemy korzeniowe, co skutkuje problemami zdrowotnymi zielonych przyjaciół. 

Jak przepędzić kreta z ogrodu?

Zanim zdecydujemy się na przepędzenie kreta z naszego ogrodu, musimy mieć świadomość tego, że w Polsce, zwierzęta te są pod częściową ochroną. Oznacza to, że pod żadnym pozorem nie wolno nam zabijać stworzenia robiącego niemałe zamieszanie w naszym ogrodzie. Kara za odebranie życia tego zwierzęcia sięga nawet 5 tysięcy złotych. Dlatego, jeśli sami nie chcemy przeganiać kreta z ogrodu, lepiej zadzwonić po osoby zajmujące się takimi rzeczami.

Jeśli jesteśmy pewni, że poradzicie sobie bez pomocy specjalistów, mamy dla Was kilka domowych i sprawdzonych patentów na to, jak pozbyć się kreta z ogrodu. 

Zacznijmy od tego, że walka z kretami nie jest wcale taka prosta. Stworzenia te, są aktywnie głównie w nocy, ale również w godzinach porannych. Do tego, potrafią tak szybko i sprawnie kopać tunele, że ciężko stwierdzić, w który miejscu tym razem się pojawi.

Dlatego skuteczną metodą na odstraszenie tego małego stworzenia jest zalanie wejść do kretowisk, z pomocą maślanki i serwatki. Uprzednio należy połączyć je w proporcji 1:3. Można też użyć kefiru, jeśli nie mamy wyżej wymienionych.

Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie, czemu mam robić coś takiego? Ponieważ krety to bardzo czyste zwierzęta. Co za tym idzie, nie znoszą intensywnych zapachów, który wytwarzany jest właśnie przez wspomnianą wyżej mieszankę.

Inne sposoby na pozbycie się kreta z naszego ogrodu

Najlepszy sposobem, polecanym przez profesjonalnych ogrodników jest ten naturalny odstraszacz kretów. Chodzi tutaj o zasadzenie takich roślin i w takich miejscach, aby stworzenia te omijały nasz ogród z daleka. 

Jak wspomnieliśmy kilka linijek wyżej, krety nie lubią intensywnych zapachów. Wynika to również z tego, że ich zmysł wzroku jest słabszy od pozostałych, więc stworzenie to polega w dużej mierze właśnie na zmyśle węchu. 

Dlatego warto zasadzić następujące roślinki w naszym ogrodzie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, by umieścić je w różnych miejscach naszego zielonego zakątku.

Oto, jakie rośliny należy zasadzić, jeśli chcemy trzymać kreta z daleka od naszego ogródka:

  • niektóre zioła, takie jak bazylia, tymianek, mięta czy rozmaryn wytwarzają intensywny zapach, a także olejki eteryczne skutecznie odstraszą krety, ale również inne gryzonie, takie jak nornice, czy karczownice,
  • czosnek jadalny, cesarskie korony, aksamitki, wrotycze, cebula jadalna to także skuteczny, naturalny sposób na trzymanie kreta z daleka. Wytwarzają, podobnie jak i zioła, intensywnych zapach, który skutecznie pogoni tworzącego kopce nicponia. 

Jak widzicie, istnieje kilka naturalnych sposobów na wygonienie kreta z naszego ogrodu. Co jednak zrobić z pozostałościami, jakie pozostawił? Ziemię z kopczyków możecie wykorzystać jako podłoże do kwiatów doniczkowych. Ewentualnie zastosować jako naturalny nawóz. Ziemia ta jest bogata w mikroelementy i inne składniki odżywcze, w tym wapń i fosfor.  Skąd taka pewność? Ponieważ, jak to mówi stare polskie przysłowie: „Kret pojawia się tam, gdzie gleba żyzna!”

Tagi: Działka Kret