Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Ta piękna domowa roślina może żółknąć i obumierać z nieoczywistych powodów. Oto sposób na pozbycie się problemu
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 15.12.2022 12:44

Ta piękna domowa roślina może żółknąć i obumierać z nieoczywistych powodów. Oto sposób na pozbycie się problemu

Fiołek alpejski
fot. tc397 / canva.com

Cyklamen perski, potocznie zwany fiołkiem alpejskim to piękna roślina, która skrada serca kolejnych wielbicieli roślin. Cyklamen ma sprecyzowane warunki uprawy, a nieprzestrzeganie kilku ważnych zasad może sprawić, że zacznie żółknąć i obumierać.

Fiołek alpejski ma piękne kwiaty w kolorach od bieli, po róż, a nawet czerwień. Utrzymanie rośliny w dobrej formie wymaga stałej obserwacji oraz zapewnienia odpowiednich warunków. Przedstawiamy cenne rady przydatne w uprawie.

Fiołek alpejski - warunki uprawy

Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum) ma swoich wiernych fanów. Roślina dumnie prezentuje się w wielu domach, jednak nie każdy potrafi zapewnić kwiatu odpowiednie warunki. Fiołek alpejski jest rośliną wieloletnią i w przeciwieństwie do większości popularnych roślin domowych, kwitnie w miesiącach zimowych, a w lecie przechodzi w stan wegetacji. Cyklamen do odpowiedniego wzrostu potrzebuje przepuszczalnego podłoża o stałej wilgotności. Podczas podlewania należy być jednak ostrożnym, ponieważ łatwo go przelać. Wówczas liście żółkną, a roślina powoli gnije i umiera. Należy również pamiętać, aby nie spryskiwać i nie nawilżać liści ani bulw. Istotną kwestią podczas uprawy fiołka alpejskiego jest kwaśny odczyn ziemi. Aby go uzyskać, wystarczy zmieszać uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych z torfem.

Fiołek alpejski powinien znajdować się w jasnym miejscu, bez bezpośredniego światła słonecznego. Należy unikać przeciągów, a najlepszą temperaturą dla cyklamenu jest przedział od 15 do 20 stopni Celsjusza. W czasie letnim roślina powinna znajdować się w zacienionym i chłodnym miejscu, natomiast zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 12 stopni Celsjusza.

Najczęstsze błędy w uprawie fiołka alpejskiego

Jeśli nieopatrznie dopuścimy do zaniedbania rośliny lub jej przelania, należy jak najszybciej odsączyć nadmiar wody. W przypadku kiedy liście zaczną żółknąć, należy je delikatnie usunąć. Obumierające kwiaty również należy oberwać, możliwie jak najbliżej bulwy.

Często pojawiającym się błędem w uprawie fiołka jest zbyt głębokie umieszczenie bulwy w doniczce i przysypanie jej ziemią. Bulwa cyklamenu powinna wystawać ponad ziemię. Dodatkowo należy pamiętać, że roślinę przesadza się tylko latem, kiedy przebywa w stanie wegetacji.

Właściciele fiołka alpejskiego często borykają się z problemem szarej pleśni. Pojawia się ona w przypadku nadmiernego podlewania. Brak usunięcia pleśni odpowiednio szybko może skutkować całkowitym obumarciem rośliny.

Warto pamiętać, że cyklamen perski jest rośliną trującą dla zwierząt. Po spożyciu mogą pojawić się takie objawy jak wymioty, brak apetytu, ślinotok, drgawki, biegunka, a nawet zaburzenia rytmu serca.

Zobacz zdjęcia:

Fiołek alpejski
fot. JIAN YI LIU / canva.com
Fiołek alpejski
fot. Tom Meaker / canva.com

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz