Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Ta roślina zachwyci każdą panią domu. Wygląda jak rój motyli i jest prosta w pielęgnacji
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 31.10.2023 17:18

Ta roślina zachwyci każdą panią domu. Wygląda jak rój motyli i jest prosta w pielęgnacji

motylnik
canva/Hard_t

Motylnik to niezwykła odmiana storczyka, która nadal nie jest tak popularna. Czasem nazywana tańczącymi damami lub rojem motyli. Będzie niezwykłą ozdobą w twoim domu. Jak o nią dbać?

Kiedy motylnik kwitnie, nie da się oderwać od niego wzroku. Kolorowe kwiaty przywodzą na myśl motyle. Musisz go mieć w swojej kolekcji.

Co takiego ma w sobie motylnik?

Storczyki skradły serca wielu z nas. Jednak zwykle decydujemy się na te tradycyjne odmiany. Motylnik może być ciekawym przełamanie. Ta orchidea zachwyca, kiedy tylko obsypie się żółtymi kwiatami.

Motylnik swoją nazwę wziął od przepiękny kwiatów o oryginalnym kształcie. Z daleka roślina wygląda tak, jakby przysiadł na niej setki motyli. Kwitnie raz w roku, ale warto na ten moment poczekać.

Rój motyli ma konkretne wymagania, jeżeli chodzi o podlewanie, podłoże i stanowisko. Nie jest łatwy w pielęgnacji, dlatego lepiej sprawdzi się u bardziej doświadczonych kolekcjonerów roślin doniczkowych.

Projekt bez nazwy.jpg
Canva / elwin chow, Getty Images 

Jakie podłoże będzie najlepsze dla motylnika?

Po przyniesieniu motylnika do domu musimy poszukać dla niego odpowiedniego stanowiska. Podobnie jak wszystkie storczyki rój motyli nie przepada za bezpośrednim i mocnym światłem, ale najlepiej czuje się w widnym stanowisku.

Zimą musimy uważać na przelanie. Motylnik źle znosi temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza. Jakie podłoże wybrać dla rośliny? Dobrze sprawdzi się mieszanka przygotowana dla storczyków. W zwykłej ziemi rój motyli sobie nie poradzi.

Ostrożność musimy zachować też w czasie podlewania motylników. Mają podobne wymagania jak zwykłe storczyki. Jak dokładnie podlewać tańczące damy i ile wody potrzebują?

Jak podlewać motylnik?

Motylnik jest rośliną tropikalną. To oznacza, że nie potrzebuje częstego podlewania. Jednak kiedy już go nawadniamy, należy zrobić to obficie. Najlepiej podlewać roślinę raz na 7-9 dni. Jednak warto zwrócić uwagę, czy podłoże w tym czasie dobrze przeschło.

Motylnik możemy podlewać jak inne storczyki przez namaczanie. Roślina bardzo źle znosi przelania, więc musimy na to uważać.

motylnik
Canva / winlyrung, Getty Images

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10