Tak kwiaciarki utrzymują bez przy życiu. Nie ma lepszego sposobu
Nareszcie są – przepiękne białe, różowe, bądź fioletowe drobniutkie kwiaty wyrastające z każdej gałązki. Maj to pora kwitnących bzów. Jak zadbać o to, by cieszyły one oko na długi czas?
Bzy w maju
Wielu z nas maj kojarzy się z kwitnącymi bzami. Jego aromatycznego, specyficznego zapachu nie sposób porównać z niczym innym. Niestety, krzew bzu osiąga spore rozmiary, więc sadzenie go w mieszkaniu nie wchodzi w grę. Ścięte kwiaty utrzymują się w domowych warunkach zaledwie tydzień… ale chciałoby się podwoić tę wartość.
Mamy na to sposób. Popularny bez to tak naprawdę lilak pospolity. Pochodzący z Bałkanów. Przez lata przystosował się on do kapryśnej północnoeuropejskiej pogody, odnajdując się zarówno w zacienionych miejscach jak i tych dobrze nasłonecznionych. To jeden z najbardziej popularnych polskich krzewów ogrodowych i parkowych.
Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że od lat jego woń wykorzystywana jest w kobiecych perfumach. Pewnie zauważyłeś, że bez umiłowali sobie także pisarze – podobnie zresztą jak wspomniane kasztany.
Czy bez cierpi z powodu obcinania kwiatów?
Niestety, jak to w życiu, nic nie trwa wiecznie. Bez po ścięciu i włożeniu do wazonu utrzymuje się maksymalnie do tygodnia – tak, też znamy ten ból. Istnieje jednak na to pewien sposób.
Pierwszym z nich jest wiadomość, że wycinanie kwiatów bzu z lilaka pospolitego jest działaniem pozbawionym skutków ubocznych. Roślina ta nie obumiera po stracie kwiatów, a umiejętne obcięcie ich nie uszkadza także gałęzi krzewu. Oznacza to, że możesz bezkarnie cieszyć się majowymi kwiatami w swoim domu, bez obaw o zdrowie rośliny.
Sposób na wydłużenie życia ciętego bzu
Bez jak każda roślina wymaga odpowiedniego traktowania. Wycinanie jego kwiatów jest sztuką, która wymaga trenowania. Jeśli chcesz się cieszyć kwiatami dłużej niż kilka dni, podetnij łodygi krzewu pod kątem 45 stopni. Pozwoli to kwiatom lepiej pobierać wodę z wazonu i przedłużyć ich żywot o dobrych kilka dni.
Pora ścinania również nie jest bez znaczenia. Najlepiej przycinać kwiaty wczesnym rankiem lub wieczorem, ponieważ wtedy roślina jest chłodna. Przycinanie rozgrzanych kwiatów powoduje ich szybkie więdnięcie.
Jak widzisz cieszenie się pięknymi roślinami nie wymaga astronomicznej wiedzy.